Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Atak na egipski kuter patrolowy

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 listopada 2014

Islamiści przypuścili atak na jeden z okrętów marynarki wojennej Egiptu. W jego wyniku na pokładzie wybuchł pożar.

Według komentujących całe zdarzenie egipskich mediów, wczorajszy atak islamistów na kuter patrolowy może otworzyć nowy front w walce sił rządowych z ugrupowaniami ekstremistycznymi, które dotąd koncentrowały swoją działalność na atakowaniu patroli i posterunków wojskowych na Półwyspie Synaj oraz organizowaniu zamachów terrorystycznych w centrum kraju / Zdjęcie: Erem News

Jeden z egipskich okrętów został wczoraj zaatakowany przez kilkudziesięcioosobową grupę napastników, poruszających się na łodziach motorowych. Do zdarzenia doszło 70 km od portowego miasta Damietta. Marynarzom udało się odeprzeć atak, zabijając co najmniej czterech i aresztując ponad 30 atakujących. Rany odniosło pięciu wojskowych, dalszych ośmiu jest poszukiwanych.

Atak na okręt przypuścili bojownicy lub sympatycy Ansar Bait al-Maqdis, jednej z organizacji islamistycznych działających na Półwyspie Synaj. Przed kilkoma dniami grupa ta przysięgła wierność przywódcom Państwa Islamskiego, destabilizującego Irak i Syrię. Zapowiedziała też intensyfikację ataków na oddziały egipskiej policji i sił zbrojnych w regionie. W przeszłości, islamiści mieli zorganizować serię zamachów na konwoje i posterunki kontrolne na Półwyspie Synaj, a także w centrum Egiptu (Gorąco na Synaju, 2014-09-05).

Wody egipskiego morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej są regularnie wykorzystywane przez przemytników i nielegalnych imigrantów, a także destabilizujące kraj grupy zbrojne, przerzucające nimi uzbrojenie i wyposażenie wojskowe. Stąd tak duża waga przykładana przez marynarkę wojenną i straż wybrzeża Egiptu do patrolowania tych akwenów (Kutry patrolowe dla Egiptu, 2014-11-12, Wojsko rozbuduje Kanał Sueski, 2014-08-05). Ataki na okręty i mniejsze jednostki patrolowe zdarzają się jednak niezwykle rzadko, co w ocenie lokalnych mediów potwierdza tezę o celowym działaniu ze strony ekstremistów.  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.