Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Śmierć egipskich oficerów

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 marca 2014

We wczorajszych walkach z ekstremistami muzułmańskimi śmierć poniósł generał brygady i pułkownik wojsk lądowych Egiptu. To jedne z bardziej prestiżowych strat wśród egipskich wojskowych walczących z islamistami.

Islamiści, którzy początkowo ograniczali się do ataków na członków egipskich sił bezpieczeństwa na Półwyspie Synaj oraz okazyjnych ostrzałów rakietowych południowego Izraela, coraz częściej uderzają na terenie Delty Nilu oraz w samym Kairze / Zdjęcie: All Voices

Do kilkugodzinnej wymiany ognia między egipskimi żołnierzami i policjantami a islamistami doszło wczoraj na terenie 66-tys. miasta El-Kanater El-Khajreja (w prowincji Al-Kaljubijja), około 30 km na północ od Kairu. Członkowie sił bezpieczeństwa próbowali zając jedno z domostw, służące ekstremistom z organizacji Ansar Bait Al-Maqdis do produkcji bomb i improwizowanych ładunków wybuchowych, używanych do działalności ekstremistycznej.

W  kilkugodzinnej wymianie ognia życie straciło dwóch oficerów, podporządkowanych jednemu z zespołów rozminowywania. Polegli to, według dostępnych przekazów medialnych, generał brygady i pułkownik. Poza nimi, śmierć poniosło również co najmniej 5 ekstremistów.

Islamiści, którzy początkowo ograniczali się do ataków na członków egipskich sił bezpieczeństwa na Półwyspie Synaj oraz okazyjnych ostrzałów rakietowych południowego Izraela (Izrael zamknął port lotniczy w Ejlacie, 2013-08-09, Ostrzał Ejlatu z Półwyspu Synaj, 2013-04-17), coraz częściej uderzają na terenie Delty Nilu oraz w samym Kairze. To właśnie ekstremiści z Ansar Bait Al-Maqdis są odpowiedzialni za styczniowy atak na siedzibę kairskiej policji (Zamach w Kairze, 2014-01-24) oraz zestrzelenie śmigłowca wojsk lądowych na Synaju (5 żołnierzy zginęło w egipskim śmigłowcu, 2014-01-25).

W celu dozbrojenia podległych sobie wojsk, władze w Kairze prowadziły w ostatnim czasie w Moskwie rozmowy w celu ewentualnego nabycia rosyjskiego uzbrojenia i wyposażenia wojskowego, w tym m.in. śmigłowców uderzeniowych Mi-35M (Egipt na zakupach w Rosji, 2014-02-19). Kontakty handlowe z Rosją wymusza opór Waszyngtonu przed przekazaniem uzgodnionych w przeszłości wiropłatów rodziny AH-64 Apache, co jest wynikiem zamieszania politycznego w Egipcie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra