Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gorąco na Synaju

Strategia i polityka, 05 września 2014

Kilkunastu egipskich policjantów zginęło w zamachu bombowym, zorganizowanym przez islamistów na Półwyspie Synaj.

Posterunki i patrole egipskiej armii oraz służb porządkowych często są celem ataków islamistów na Półwyspie Synaj. Każdy taki incydent kończy się zazwyczaj uderzeniami sił rządowych na obozy szkoleniowe i magazyny ekstremistów lub też szerzej zakrojonymi operacjami antyterrorystycznymi / Zdjęcie: Ynet News

Do ataku doszło przed kilkoma dniami w pobliżu wioski el-Wefaq, przy granicy ze Strefą Gazy. Według informacji przekazywanych przez egipskie media, śmierć poniosło 11 oficerów policji, a 2 kolejnych odniosło rany. Do ataku przyznało się jedno z większych ugrupowań ekstremistycznych na Synaju, Ansar Beit al-Maqdis, powiązane z al-Kaidą.

Atak miał być zemstą za ostatnie operacje antyterrorystyczne egipskich sił bezpieczeństwa w regionie, w wyniku których zginęło wielu bojowników islamistów, a także jej kilku wyżej postawionych członków, w tym jeden z szefów organizacji. Wtorkowe zdarzenie potwierdza utrzymujący się stan zagrożenia na półwyspie oraz postępującą destabilizację obszaru, który będzie miał kluczowe znaczenie dla powodzenia wielu egipskich programów infrastrukturalnych, w tym planów rozbudowy Kanału Sueskiego (Wojsko rozbuduje Kanał Sueski, 2014-08-05).

Próbując ustabilizować sytuację w regionie, władze centralne uruchomiły w ostatnich miesiącach wiele programów zakupowych. W planach jest m.in. zakup rosyjskich myśliwców MiG-35, zestawów przeciwlotniczych, najprawdopodobniej S-300PMU2 oraz śmigłowców uderzeniowych Mi-35M (Egipt coraz bliżej zakupu rosyjskiego uzbrojenia, 2014-08-14).

Walcząc z rosnącymi w siłę ugrupowaniami islamistycznymi, aktywnymi zwłaszcza na terenie Północnej Afryki, władze Egiptu w coraz mniejszym stopniu liczą się ze zdaniem umiarkowanej i często– w ich ocenie – zbyt powściągliwej administracji prezydenta USA, Baracka Obamy. Świadczy tym fakt, że Biały Dom nie został nawet poinformowany o serii nalotów na pozycje islamistów wokół libijskiego Trypolisu, przeprowadzonych w sierpniu przez wojska lotnicze Egiptu i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (USA tracą wiarygodność i sojuszników, 2009-02-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.