Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LIMA 2015: MSA dla Malezji?

Lotnictwo wojskowe, 19 marca 2015

Boeing prezentuje w Langkawi demonstrator nowego morskiego samolotu patrolowego (MSA).

Boeing prezentuje w Langkawi najnowszy morski samolot patrolowy, MSA (Maritime Surveillance Aircraft). Konstrukcja będzie oferowana wojskom lotniczym Malezji w przetargu na 6-8 nowych patrolowców / Zdjęcie: Michał Jarocki

Kolejnym regionalnym debiutantem na LIMA 2015 jest najnowszy morski samolot patrolowy Boeinga, MSA (Maritime Surveillance Aircraft). Przed kilkoma tygodniami rozpoczął on światowe tournee demonstracyjne. Nieprzypadkowo jednym z pierwszych przystanków jest Malezja.   

Amerykanie przyznają, ze zaostrzająca się sytuacja polityczna w regionie stanowi dla nich szanse na znalezienie rynku zbytu dla swojego najnowszego produktu. Największe szanse na sprzedaż MSA pokładane są właśnie w Malezji. Tentera Udara DiRaja Malaysia (TUDM, królewskie wojska lotnicze Malezji) przygotowują się bowiem właśnie do uruchomienia przetargu na zakup 6-8 nowych morskich samolotów patrolowych.  

Stąd decyzja Boeinga o wystawieniu MSA na rozpoczętych we wtorek targach w Langkawi. Samolot został juz zaprezentowany obecnym w Langkawi przedstawicielom TUDM, a także ministrowi obrony, Hishammuddinowi bin Tun Husseinowi.  

Warto przypomnieć, ze konstrukcja MSA jest w dalszym ciągu rozwijana. Samolot został oblatany w marcu 2014. Jego oficjalna prezentacja odbyła się kilka miesięcy później, podczas salonu lotniczego w Farnborough. Z kolei na początku br. Boeing ogłosił zakończenie prób niezbędnych do uzyskania certyfikatu zdatności do lotu MSA, a także badań wyposażenia pokładowego (MSA gotowe do lotów demonstracyjnych, 2015-01-23).  

Boeing MSA powstał na bazie samolotu odrzutowego klasy biznes, Bombardier Challenger 604. Wyposażono go m.in. w radiolokator poszukiwawczy, głowice optoelektroniczne, środki walki elektronicznej, urządzenia łączności i automatyczny układ identyfikacji. Producent liczy, ze w ciągu najbliższych 10 lat uda mu się sprzedać 100-125 samolotów.  

MSA promowany jest przez Boeinga jako uzupełnienie morskiego samolotu patrolowego P-8A, powstałego na bazie Boeinga B737-800. Co ciekawe, ta konstrukcja takze jest prezentowana w Langkawi (LIMA 2015: Poseidon debiutuje w Malezji, 2015-03-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.