Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec pierwszych prób Sewastopola

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 25 marca 2015

Sewastopol, drugi z rosyjskich śmigłowcowców desantowych typu Mistral, zakończył pierwszy etap prób morskich.

Drugi z rosyjskich śmigłowcowców desantowych typu Mistral, Sewastopol, zakończył pierwszy etap prób morskich. Okręt powinien trafić do odbiorcy jesienią 2015 / Zdjęcie: CypLive

Okręt zakończył 5-dniowe próby morskie pod koniec zeszłego tygodnia, wchodząc w piątek do portu morskiego w St. Nazaire (Próby morskie Sewastopola, 2015-03-11). Testy koncentrowały się na ocenie funkcjonowania urządzeń nawigacji satelitarnej i układu pędnego. Próby prowadzone były przez 200 pracowników DCNS i STX France. Zgodnie z wcześniejszą deklaracją producentów, na pokład okrętów nie wpuszczono przedstawicieli marynarki wojennej Federacji Rosyjskiej.  

W ciągu najbliższych tygodni Sewastopol ma ponownie wyjść w morze, rozpoczynając drugi etap prób. Budowa okrętu została już praktycznie zakończona. Prowadzone testy morskie pozwalają producentom na ocenę pracy głównych systemów pokładowych oraz wykrycie ewentualnych usterek. Okręt powinien trafić do odbiorcy jesienią 2015.

Od kilku miesięcy w porcie w St. Nazaire pozostaje Władiwostok, pierwszy z rosyjskich Mistrali. Okręt miał trafić do odbiorcy 14 listopada 2014. Rząd w Paryżu zdecydował się na wstrzymanie transferu śmigłowcowca w związku z wydarzeniami na wschodzie Ukrainy. W odpowiedzi, Moskwa zagroziła Francji zerwaniem kontraktu oraz karami umownymi. Większość Francuzów skłania się do przekazania obu okrętów Rosji (Mistrale nadal nie dla Rosji, 2015-02-16, Francuzi popierają przekazanie Mistrali, 2015-01-21). Warto wspomnieć, że utrzymanie Władiwostoka w St. Nazaire kosztuje DCNS i STX France miesięcznie 2,5 mln euro (10,2 mln zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.