Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Próby morskie Sewastopola

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 marca 2015

DCNS rozpocznie wkrótce próby morskie drugiego rosyjskiego śmigłowcowca desantowego typu Mistral, Sewastopol.

Impas w sprawie przekazania Rosji pierwszego z Mistrali trwa. Mimo to kontynuowane są prace nad drugą z jednostek, Sewastopolem. W najbliższych dniach okręt rozpocznie pierwsze próby morskie. Śmigłowcowiec rozpoczął w lutym przekazywanie danych o swoim położeniu do międzynarodowego systemu identyfikacji jednostek nawodnych (AIS) / Zdjęcie: STX France

Pierwsze próby morskie Sewastopola zostaną przeprowadzone w dniach 16-20 marca. Okręt będzie testowany u zachodnich wybrzeży Francji. Ocenie poddane zostanie przede wszystkim funkcjonowanie urządzeń nawigacji satelitarnej.  

Podczas prób Sewastopola na jego pokładzie przebywać będą jedynie pracownicy DCNS. Producent zapewnia, że Rosjanie nie otrzymają prawa wstępu na jednostkę. Przypomnijmy, że grupa ok. 400 marynarzy z Rosji opuściła St. Nazaire pod koniec 2014, po zakończeniu półrocznego kursu szkoleniowego (Rosyjscy marynarze opuszczają Francję, 2014-12-18).  

Sewastopol jest drugim z serii śmigłowcowców desantowych typu Mistral, zamówionych przez Rosję w 2011. Pierwszy z okrętów, Władywostok, pozostaje na terenie portu morskiego w St. Nazaire od jesieni 2014. Władze Francji postanowiły wstrzymać przekazanie jednostki Rosji ze względu na wydarzenia na wschodzie Ukrainy (Mistrale nadal nie dla Rosji, 2015-02-16). W odpowiedzi Moskwa zagroziła Francuzom karami umownymi, a nawet zerwaniem porozumienia (Co dalej z Władiwostokiem?, 2014-11-28).  

Co ciekawe, większość francuskiego społeczeństwa popiera przekazanie okrętów Rosji (Francuzi popierają przekazanie Mistrali, 2015-01-21). Francuzów nie przekonują argumenty o związku między transferem uzbrojenia do Rosji a wydarzeniami na wschodzie Ukrainy. Obawy budzi też negatywny wpływ zatargu z Rosją na szanse eksportowe rodzimego przemysłu zbrojeniowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.