Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Za mało eskadr myśliwskich BVS

Lotnictwo wojskowe, 23 grudnia 2014

Wojska lotnicze Indii dysponują obecnie 25 eskadrami myśliwskimi. To zbyt mało, aby móc prowadzić działania zbrojne jednocześnie przeciw Pakistanowi i ChRL.

Wiele eskadr myśliwskich wojsk lotniczych Indii tworzą przestarzałe MiG-21 (na zdjęciu) i MiG-27, które zostaną wycofane ze służby w latach 2015-2024. Ich miejsce mają zająć w linii Su-30MKI i Rafale / Zdjęcie: MO Indii

Specjalna komisja parlamentarna ustaliła, że mimo deklarowanych 32-34 eskadr myśliwskich, którymi dysponować miało dowództwo Bharatiya Vāyu Senā (wojsk lotniczych Indii), New Delhi jest w stanie wystawić w linii zaledwie 25 takich jednostek. Każda z nich wyposażona ma być w ok. 18 statków powietrznych.

Parlamentarzyści zwracają też uwagę na fakt, że wiele eskadr BVS wyposażonych jest w przestarzałe MiG-21 i MiG-27 (Minister o stratach BVS , 2014-07-09). Większość z nich zostanie wycofana ze służby w latach 2015-2024, co pozostawi wojska lotnicze Indii z zaledwie 11 eskadrami myśliwskimi. Ich miejsce mają zająć w linii kolejne Su-30MKI, dostarczane przez lokalne Hindustan Aeronautics Limited (HAL), a także 126 wielozadaniowych Rafale.

Problemem w przypadku obu wymienionych konstrukcji jest zły stan techniczny dostarczanych samolotów lub przeciągające się negocjacje w sprawie ich zakupu, co może przeszkodzić w uzupełnieniu strat materiałowych, powstałych po wycofaniu z linii przestarzałych MiGów (Problemy z Su-30MKI, 2014-12-19, Porozumienie w sprawie produkcji Rafale, 2014-03-14). W ocenie parlamentarzystów dalsza redukcja floty samolotów bojowych BVS może negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo państwa. Zwłaszcza w sytuacji realnego zagrożenia konfliktem zbrojnym z Pakistanem i ChRL. Powszechnie uważa się, że do prowadzenia wojny z obydwoma sąsiadami jednocześnie Indie potrzebują ok. 45 eskadr myśliwskich.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.