Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

WB Electronics debiutuje na rynku Catalyst

Przemysł zbrojeniowy, 05 maja 2015

WB Electronics zadebiutowało na rynku obligacji Catalyst. Jest to konsekwencja emisji obligacji, z których pozyskane środki zostały przeznaczone na zakup akcji spółki Radmor i dalszy rozwój przedsiębiorstwa.

Podczas debiutu obecni byli szefowie WB Electronics – prezes zarządu Piotr Wojciechowski i wiceprezes zarządu Adam Bartosiewicz (od prawej) / Zdjęcie: rc2.pl

Wczoraj na GPW miał miejsce uroczysty debiut obligacji WB Electronics na rynku Catalyst. Debiut obligacji na Catalyst jest konsekwencją emisji obligacji przez WB Electronics o wartości 80 mln zł, która miała miejsce w grudniu 2014. Emisja obligacji przez WB Electronics S.A. przeznaczona była na zakup akcji spółki Radmor, największego polskiego producenta sprzętu łączności mobilnej UKF/FM. Z kwoty 80 mln zł uzyskanej z emisji obligacji na zakup akcji Radmoru przeznaczono ok. 54 mln zł. Pozostała kwota została przeznaczona na badania i rozwój oraz bieżącą działalność.

WB Electronics stała się właścicielem Radmoru już w 2011 kiedy objęła 52,85% akcji spółki. Pozostała część akcji należała do Polskiego Holdingu Obronnego. Objęcie udziałów w Radmorze przez WB Electronics był naturalną konsekwencją działania obu przedsiębiorstw w podobnych obszarach oraz wzajemnie uzupełniającej się ofercie. Po objęciu akcji w 2011 WB Electronics jako większościowy udziałowiec ustabilizowała finanse Radmoru, zwiększając przychody i obniżając dług. Podjęte działania objęły również wewnętrzną reorganizację funkcjonowania spółki, co przyczyniło się do znaczącego wzrostu sprzedaży zagranicznej. Po udanej reorganizacji WB Electronics podpisała umowę z Polskim Holdingiem Obronnym dotyczącą zakupu pozostałych 46,14% akcji za kwotę ok. 54 mln zł.

Po połączeniu Radmoru i WB Electronics powstała największa polska grupa w przemyśle obronnym, co potwierdzają m.in. znakomite wyniki finansowe osiągnięte przez nią w 2014. Skonsolidowane przychody grupy w ub. r. w znaczący sposób wzrosły w stosunku do 2013 i przekroczyły kwotę 200 mln zł, które w większości zostały wygenerowane przez sprzedaż zagraniczną. Grupa z powodzeniem sprzedaje swoje produkty do USA, krajów Ameryki Południowej, Afryki Północnej, Indii, Malezji, Wietnamu i wielu innych.

WB Electronics to lider przedsiębiorstw Grupy WB, która jest największym polskim prywatnym producentem i dostawcą elektroniki o przeznaczeniu wojskowym. Grupa WB zatrudnia ponad 800 pracowników, w tym ok. 50% pracuje w badaniach i rozwoju. W skład Grupy wchodzą następujące podmioty: WB Electronics, Radmor., Flytronic (FlyEye dla Straży Granicznej, 2015-02-13), Arex i MindMade. Grupa znana jest głównie z produkcji innowacyjnych, niezawodnych i sprawdzonych w boju systemów łączności Fonet i rodziny radiostacji F@stNet (Więcej radiostacji z Radmoru dla WP, 2014-09-18), powszechnie używanych w jednostkach artylerii systemów dowodzenia i kierowania ogniem ZZKO Topaz, nowatorskich systemów BSL FlyEye, systemów sterowania uzbrojeniem, rozwiązań dla budowy systemów SmartGrid.

Ważnym rynkiem dla Grupy WB pozostaje Polska. Grupa wdrożyła w Siłach zbrojnych RP liczne rozwiązania rewolucjonizujące sposób funkcjonowania wojska (np. system Topaz, ). Zapowiadany program modernizacji polskiej armii stanowi okazję dla WB Electronics do dostarczenia produktów, które już spotkały się z uznaniem zagranicznych odbiorców. Grupa WB powinna mieć znaczący udział w realizacji pięciu kluczowych programów modernizacji polskiego wojska: Tytan – indywidualne wyposażenie i uzbrojenie żołnierza (Premiera MSBS-5,56 na Media Day, 2015-01-20), modernizacja Wojsk rakietowych i artylerii, Rosomak – kołowe transportery opancerzone , rozpoznanie obrazowe (BSP), modernizacja wojsk pancernych i zmechanizowanych.

To wielki dzień dla nas i dla polskiego przemysłu zbrojeniowego. Po raz pierwszy polska spółka reprezentująca zaawansowane technologie obronne z podmiotów zakwalifikowanych przez państwo do przemysłowego potencjału obronnego wchodzi na polski publiczny rynek kapitałowy, gdzie inwestują tysiące obywateli. Nasi inwestorzy nie tylko zaufali nam, ale również deklaracjom, że zakupy związane z modernizacją Sił Zbrojnych RP zostaną ulokowane w polskim przemyśle. Funkcjonowanie na ryku kapitałowym wymaga otwartości, przejrzystości i transparentności działania pod pełnym nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego. To nowa jakość w tym sektorze – powiedział przedstawicielowi AL Altair prezes Zarządu WB Electronics Piotr Wojciechowski.

WB Electronics cieszy się zaufaniem swoich klientów, o czym świadczą rosnące od lat wyniki finansowe. Emisja 80 mln zł obligacji została kupiona przez instytucje finansowe i osoby fizyczne. Emisja ta spotkała się z wielkim zainteresowaniem, co świadczy o dojrzewaniu rynku kapitałowego w Polsce, gdzie kolejne obszary życia gospodarczego trafiają na rynek publiczny – podkreślił Piotr Wojciechowski.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.