Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show: MSBS w Vegas

Przemysł zbrojeniowy, 19 stycznia 2013

Po raz trzeci radomska Fabryka Broni miała swoje stoisko na największych na świecie targach broni strzeleckiej SHOT Show. W Las Vegas zaprezentowano m.in. najnowszy karabinek MSBS.

Choć karabinki MSBS nie były szczególnie eksponowane, ze względu na to, że proces ich rozwoju jeszcze się nie zakończył, to jednak wzbudzały duże zainteresowanie zwiedzających. Była to jedna z niewielu nowych konstrukcji strzeleckich zaprezentowanych na tegorocznym SHOT Show

Największą uwagę odwiedzających przyciągały dwa prototypy 5,56-mm karabinków MSBS w układzie klasycznym (w tym jeden z podwieszanym 40-mm granatnikiem), jak też makieta broni w odmianie bezkolbowej (NCBiR będzie finansowało MSBS-5,56, 2012-11-25). Obok pistoletu maszynowego SIG Sauer MPX (SHOT Show: Debiut MPX, 2013-01-18), była to jedna z ledwie kilku targowych premier w tym roku.

Lokalni dystrybutorzy byli jednak bardziej skupieni na konstrukcjach, które mogli pozyskać już obecnie, a nie najwcześniej za 2-3 lata, czyli samopowtarzalnych odmianach karabinka Beryl i Mini Beryl, nazwanych na amerykańskim rynku Archer (w Polsce sprzedawanych pod nazwą Radom Sport). Równie dużym powodzeniem cieszyła się samopowtarzalna odmiana pistoletu maszynowego PM98 Glauberyt – BRS-99.

Dla jednego z odbiorców zagranicznych opracowywana jest odmiana karabinka samopowtarzalnego Archer, wyposażona w stałe gniazdo do magazynków od M16. Na razie dla celów prezentacyjnych po prostu przyspawano adapter

Trzy lata obecności na SHOT Show pozwoliły nie tylko Fabryce Broni przeprowadzić rozpoznanie rynku, ale też pozyskać nowe zamówienia (Amerykańskie kontrakty FB i MESKO, 2012-03-02). Od 2012 samopowtarzalne Archery są eksportowane do Stanów Zjednoczonych, a obecnym dystrybutorem tych konstrukcji jest Inter Ordnance (I.O.). Na miejscu Amerykanie uzupełniają wysłane z Radomia karabinki o kilka lokalnie produkowanych elementów (kurki, sprężyny, kolby, urządzenia wylotowe), aby broń mogła być sprzedawana zgodnie z lokalnym prawem. Obecność na SHOT Show pozwoliła uzyskać też zamówienia na specjalnie zmodyfikowane Mini Archery do Włoch. Karabinki dostarczano też do Niemiec i Republiki Czeskiej.

Kolejnym odbiorcą polskiej broni na kontynencie amerykańskim jest Kanada. Choć uwarunkowania prawne powodują, że nie można tam dostarczać konstrukcji bazujących na AK, czyli Archera, to do tego państwa trafiło już sporo samopowtarzalnych pistoletów BRS-99, zasilanych amunicją 9 mm x 19, z odpowiednio przedłużoną lufą.

Choć odmiany Archerów do amunicji bocznego zapłonu kalibru .22 LR (5,6 mm) pokazywano już wcześniej, to po raz pierwszy z prototypowymi magazynkami. Ich zewnętrzne wymiary są identyczne, jak oryginałów. Ze względu na naboje z kryzą wystającą, w przypadku magazynka jednorzędowego wymagające znacznie większego łuku, w środku mieści się 20 sztuk amunicji / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Prace nad modyfikacjami karabinka Beryl nadal są kontynuowane (Beryl wiecznie żywy , 2010-09-04). Przedstawiciele radomskich zakładów pochwalili się w Las Vegas opracowaniem do tej konstrukcji zatrzasku blokującego zespół ruchomy w tylnym położeniu po wystrzeleniu wszystkich nabojów z magazynka. Prototypowy mechanizm działa z adapterem i magazynkami standardu M16. W przypadku stosowania standardowych magazynków od Beryla wymagana jest ich modyfikacja, aby mechanizm zatrzymywania suwadła zadziałał.

Dźwignia zwalniająca zatrzask wyprowadzona została wewnątrz kabłąka spustowego, przed językiem spustowym. To rozwiązanie pozwala na wygodne zwalnianie suwadła zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych. Wystarczy nacisnąć na dolną część w dół. Odpowiednio ukształtowana dźwignia ułatwia też inspekcyjne zatrzymanie zespołu ruchomego po jego odciągnięciu w tylne położenie.

W 2013 spodziewane jest rozpoczęcie testów kwalifikacyjnych zmodyfikowanego karabinka wz. 1996 Beryl dla Wojska Polskiego z składaną na bok kolbą o regulowanej długości, adapterem do magazynków od M16 i innymi zmianami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.