Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Premiera MSBS-5,56 na Media Day

Przemysł zbrojeniowy, 20 stycznia 2015

Łucznik po raz pierwszy uczestniczył na Media Day at the Range, pokazie broni na strzelnicy, dzień przed targami SHOT Show. Swoją premierę miał tam samopowtarzalny karabinek MSBS-5,56.

Dzień przed SHOT Show na pokazie dla przedstawicieli mediów, dystrybutorów i wystawców, radomska Fabryka Broni ujawniła prototyp samopowtarzalnego karabinka MSBS-5,56 przeznaczony na rynek cywilny

Tradycyjnie dzień przed oficjalnym rozpoczęciem największych na świecie targów broni SHOT Show, na dużej strzelnicy w Boulder City (mieście powstałym przy okazji budowy tamy Hoovera), ma miejsce pokaz nowych konstrukcji strzeleckich w ich naturalnym środowisku.

Wcześniej dotyczył on jedynie dziennikarzy, którzy mieli okazję postrzelać z najnowszych modeli, a nie tylko przyjrzeć się i dotknąć ich na targowych stoiskach. Od dwóch lat formuła została rozszerzona i obok przedstawicieli mediów, wchodzących na strzelnicę nieco wcześniej, po południu na obiekcie zjawiają się też sprzedawcy i dystrybutorzy (Buyers Day at the Range) oraz wystawcy (Industry Day at the Range). Taka forma promocji wynika ze specyfiki amerykańskiego cywilnego rynku strzeleckiego, jak i też znacznie bardziej liberalnego podejścia do zagadnienia posiadania broni.

Prototyp samopowtarzalnego MSBS-5,56 nie miał jeszcze docelowej komory spustowej z wydzielonym chwytem pistoletowym, element ten wykonano ze stopu aluminium. Niemniej, wyraźnie zaznaczono na niej, że broń strzela tylko ogniem pojedynczym

W 2015 po raz pierwszy na Media Day at the Range wystawiała się radomska Fabryka Broni. Odwiedzający imprezę mogli postrzelać z zaprezentowanej w Stanach pełnej gamy konstrukcji strzeleckich przeznaczonych na rynek cywilny: 5,6-mm karabinków Beryl M22 do amunicji bocznego zapłonu .22 LR (Beryl M22 z Łucznika, 2013-11-23), 9-mm pistoletów BRS-99 (samopowtarzalnych odmian pistoletów maszynowych PM-98) i 5,56-mm karabinki Archer i MSBS-5,56.

Największe zainteresowanie budził ten ostatni, zwłaszcza, że w Stanach miała miejsce premiera jego odmiany samopowtarzalnej. Niemniej, zaprezentowany w Boulder City cywilny MSBS-5,56 to dopiero prototyp. Trafi na rynek nie wcześniej, niż Wojsko Polskie zdecyduje się na zakup pierwszej partii tej broni do sił zbrojnych, co może nastąpić dopiero w 2016. Broń nie miała jeszcze docelowej komory spustowej z tworzywa sztucznego z wydzielonym chwytem pistoletowym (wymiennym z komercyjnymi chwytami od M16), ale odmianę starszego wzoru wykonaną z aluminium. Niemniej, naniesiono na nie nowe oznaczenia, pokazujące, że broń jest dostosowana tylko do prowadzenia ognia pojedynczego.

Obok konstrukcji do amunicji 5,56 mm x 45, Łucznik prezentował na Media Day at the Range także broń do naboju 9 mm x 19 oraz bocznego zapłonu .22 LR / Zdjęcia: Celina Pawlik

Obecnie Fabryka Broni kończy kompletowanie pierwszej partii 100 karabinków (wraz z podwieszanymi granatnikami) serii wdrożeniowej, które mają zostać za kilka miesięcy przekazane do badań kwalifikacyjnych w ramach programu polskiego żołnierza przyszłości Tytan. Po ich pomyślnym zakończeniu, MSBS-5,56 będzie mógł zostać przyjęty do uzbrojenia (Tytan wynegocjowany, 2014-06-27).

Niestety, nie należy spodziewać się wcześniejszego przekazania karabinków MSBS-5,56 w odmianie paradnej (z przedłużonymi kolbami oraz dodatkowymi lufami do strzelania amunicją ślepą) do Batalionu Reprezentacyjnego WP, ani decyzji czy zastąpią one dotychczas używane radzieckie karabinki samopowtarzalne SKS (Nowa FB i nowa broń, 2014-07-02). Wynika to z podejścia przedstawicieli Inspektoratu Uzbrojenia, którzy obawiają się, że wybór nowej konstrukcji przez BRWP może zostać potraktowany jako wprowadzenie broni do armii tylnymi drzwiami, bez kontroli ze strony tej instytucji.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.