Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanada wynajmie okręt zaopatrzeniowy

Marynarka wojenna, 24 czerwca 2015

Władze Kanady chcą wynająć cywilny statek transportowy i przystosować go do zaopatrywania kanadyjskich okrętów podczas misji bojowych.

Rząd Kanady chce wynająć od prywatnej stoczni Chantier Davie z Quebecu cywilny statek transportowy. Jednostka zostanie przystosowana do zaopatrywania okrętów Royal Canadian Navy. Negocjacje mają rozpocząć się już dziś / Zdjęcie: MO Kanady

Minister obrony Kanady, Jason Kenney, zapowiedział, że rząd w Ottawie rozpocznie wkrótce rozmowy z prywatną stocznią Chantier Davie z Quebecu. Władze chcą wynająć od producenta cywilny statek transportowy, który po drobnej modyfikacji będzie mógł służyć jako okręt zaopatrzeniowy, wspierający jednostki Royal Canadian Navy (RCN, królewskiej marynarki wojennej Kanady) podczas misji bojowych.

Nowa jednostka zostanie wypożyczona na 5-6 lat, do czasu aż w linii pojawi się pierwszy z okrętów zaopatrzeniowych typu Queenston. Ottawa kupi 2 okręty tego typu, które powstaną w ramach programu Joint Support Ship (JSS) o wartości 2,6 mld CAD (7,8 mld zł). Ich dostawy powinny rozpocząć się na początku lat 2020. (Kolejne opóźnienia JSS?, 2015-05-28).

Dowództwo marynarki wojennej Kanady od wielu miesięcy ostrzegało władze centralne przed skutkami ryzykownej polityki materiałowej rządu. Ottawa nie zdołała bowiem zapewnić na czas odpowiedniego wsparcia technicznego flocie, która nie dysponuje obecnie żadnym okrętem zaopatrzeniowym. Ostatnie 2 jednostki tej klasy, HMCS Protecteur (AOR 509) i HMCS Preserver (AOR 510), wycofano już bowiem z czynnej służby (HMCS Protecteur wycofany z linii, 2015-05-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.