Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejne opóźnienia JSS?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 28 maja 2015

Program budowy serii kanadyjskich okrętów zaopatrzeniowych może zaliczyć kolejne opóźnienie. Jednostki miały wejść do służby już w 2012.

Wizualizacja nowego kanadyjskiego okrętu zaopatrzeniowego typu Queenston. Budowa pierwszej jednostki powinna rozpocząć się w 2017 / Rysunek: MO Kanady

Marynarka wojenna Kanady chce zakupić i wprowadzić do służby co najmniej dwa nowe okręty zaopatrzeniowe typu Queenston (Kanada nadaje imiona okrętom, 2013-11-18). Zastąpią wycofane już z linii jednostki typu Protecteur (HMCS Protecteur wycofany z linii, 2015-05-18). Okręty zbuduje rodzima stocznia Seaspan Marine Corporation w ramach programu Joint Support Ship (JSS) o wartości 2,6 mld CAD (7,8 mld zł). 

Plan nabycia nowych okrętów zaopatrzeniowych został uwzględniony w wieloletnim programie zakupowym Royal Canadian Navy National Shipbuilding Procurement Strategy o wartości 33 mld CAD (100 mld zł). Ottawa pierwotnie zapowiedziała, że pierwszy znajdzie się w linii już w 2012. Do dziś jednak nie rozpoczęła się budowa jednostki. Obecnie zakłada się, że okręt wejdzie do służby pod koniec dekady, a do 2020 uzyska zdolność operacyjną.  

Dowództwo RCN nie wyklucza jednak, że program JSS zaliczy kolejne opóźnienie. Problemem są przeciągające się negocjacje cenowe z producentem. Rozwiązaniem przejściowym ma być 5-letni wynajem cywilnego statku transportowego i przystosowanie go do pełnienia roli okrętu zaopatrzeniowego. Jednostka odpowiadałaby za wsparcie operacji bojowych prowadzonych m.in. przez fregaty rakietowe typu Halifax (Ślepe Halifaxy, 2015-01-14).

Głównym zadaniem okrętów zaopatrzeniowych typu Queenston będzie w przyszłości wsparcie logistyczne operacji bojowych prowadzonych przez serię 15 wielozadaniowych fregat rakietowych proj. Single Class Surface Combatant (Kanadyjska ofensywa DCNS, 2015-05-27) oraz sześciu arktycznych okrętów patrolowych typu Harry DeWolf (Kanada nazywa kolejny patrolowiec, 2015-05-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.