Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi wracają z Islandii

Lotnictwo wojskowe, 25 sierpnia 2015

Kontyngent wojsk lotniczych Czech zakończył misję obrony przestrzeni powietrznej Islandii.

Czeskie Gripeny strzegące Islandii wykonały ponad 70 misji, nie napotykając żadnego naruszyciela / Zdjęcie: MO Czech

Dzisiaj do Czech powróciły z Islandii samoloty wielozadaniowe Gripen, należące do Vzdušnych síl Armády České republiky (wojsk lotniczych). Przez ostatnie tygodnie do ich zadań należała obrona przestrzeni powietrznej Islandii w ramach NATO-wskiej misji Icelandic Air Policing (USAFE ponownie na Islandii , 2015-04-27).

Rząd w Pradze wysłał na Islandię 5 Gripenów z 21. bazy lotnictwa taktycznego w Čáslaviu, wraz z 70 lotnikami i członkami personelu naziemnego. 23 lipca Gripeny wykonały przelot z Czech do bazy Keflavik. W trakcie przebazowania czeskie samoloty pobierały paliwo z tankowca KC-767A Aeronautica Militare (wojsk lotniczych Włoch, Tankowanie F-35, 2015-08-07).

Podczas pobytu na Islandii piloci Vzdušnych síl AČR wykonali od 29 lipca ponad 70 lotów, trwających łącznie ponad 140 godzin. Czeskie Gripeny patrolowały przede wszystkim przestrzeń nad wodami terytorialnymi Islandii, nie napotykając żadnego naruszyciela.

Samoloty Vzdušnych síl AČR wykonały lot powrotny do kraju dziś, także z towarzyszeniem włoskiego KC-767A. Pozostała część personelu naziemnego przyleci do Czech w sobotę.

Jak poinformował minister obrony Czech Martin Stropnický, lotnicy Vzdušnych síl AČR powrócą na Islandię w trzecim kwartale 2016. Będzie to już ich trzecia rotacja Icelandic Air Policing.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.