Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec szkolenia rebeliantów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 09 października 2015

USA zawieszą program szkolenia syryjskich rebeliantów. Biały Dom opracuje nowe sposoby wsparcia Syryjczyków.

Program szkolenia syryjskich rebeliantów zostanie zawieszony. USA zamierzają skoncentrować się na szkoleniu dowódców oddziałów rebelianckich. W planach jest również zacieśnienie współpracy wojskowej z Kurdami / Zdjęcie: US Army

Przedstawiciele administracji prezydenta Baracka Obamy oznajmili dziś, że zapoczątkowany przed kilkoma miesiącami program szkolenia umiarkowanych syryjskich rebeliantów zostanie zawieszony. Decyzję podjęto pod wpływem nacisków członków Kongresu USA i opinii publicznej, krytykujących dotychczasową realizację prezydenckiej strategii.

Krytycy negatywnie ocenili wolne tempo rekrutacji Syryjczyków i źle opracowany program szkolenia (Problemy ze szkoleniem rebeliantów, 2015-06-20). W największą konsternację opinię publiczną wprawiły jednak informacje o słabych efektach prowadzonych szkoleń. Działający w Syrii islamiści zdołali bowiem rozbić pierwszą grupę rebeliantów przerzuconych do kraju, a druga została przez nich częściowo rozbrojona (Amerykańska kompromitacja, 2015-07-08).

Biały Dom wciąż opracowuje nowy plan wsparcia syryjskich rebeliantów. Ze szczątkowych informacji przekazywanych mediom przez członków administracji Obamy wynika, że program szkoleniowy w jego dotychczasowej formie zostanie mocno okrojony. W przyszłości Amerykanie mają koncentrować się już nie na szkoleniu całych grup bojówkarzy, a pojedynczych osób, w tym przywódców tych oddziałów rebelianckich, które działają w Syrii od lat. To oni mają bowiem po powrocie do kraju koordynować działania opozycji z operacjami prowadzonymi przez lotnictwo wielonarodowej koalicji, na czele której stoją USA.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.