Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpańskie Patrioty już w Turcji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 12 stycznia 2015

Hiszpański kontyngent wojskowy z baterią systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot dotarł już do Turcji.

Wyrzutnie hiszpańskiego systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot wyładowywane na terenie tureckiego portu morskiego w Iskenderun / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Zestawy przeciwlotnicze / przeciwrakietowe przetransportowano z Algeciras na południu Hiszpanii do tureckiego Iskenderun. Żołnierzy i sprzęt wojskowy przerzucono do Turcji na pokładach okrętów transportowych Martín Posadillo (A 04) i El Camino Español (A 05). Część kontyngentu znajduje się na już na terenie bazy wojsk lotniczych USA w Incirlik, ok. 10 km na wschód od 2-milionowej Adany.

1 lutego Hiszpanie przejmą obowiązki holenderskiego kontyngentu wojskowego, który od 2 lat stacjonował w pobliżu Adany (Hiszpańskie Patrioty gotowe na Turcję, 2014-11-20). Jesienią 2014 Holandia podjęła decyzję o wycofaniu 2 baterii Patriot i kilkuset żołnierzy z powrotem do kraju, tłumacząc się względami finansowymi oraz potrzebą remontu i modernizacji zestawów przeciwlotniczych / przeciwrakietowych (Holandia kończy misję w Turcji, 2014-08-26).

Madryt wysłał do Turcji pojedynczą baterię Patriot, w skład której wchodzi m.in. 6 wyrzutni oraz stacja radiolokacyjna. Jednostka podporządkowana jest na co dzień dowództwu Regimiento de Artilleria Antiaerea N.° 74 (RAAA 74) z Base de El Copero na południu kraju. Hiszpanie uzupełnią w linii kontyngenty wojskowe USA i Niemiec, w skład których wchodzą po dwie baterie Patriotów oraz 200-400 żołnierzy. W minionym tygodniu rząd federalny w Berlinie podjął decyzję o przedłużeniu tureckiej misji o kolejny rok (Niemcy na dłużej w Turcji, 2015-01-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.