Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Syryjczycy szkoleni w Turcji

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 18 listopada 2014

USA i Turcja zorganizują szkolenie wojskowe dla kilku tysięcy syryjskich opozycjonistów.

Udział Turcji w szkoleniu syryjskiej opozycji będzie symboliczny. Ograniczy się bowiem do udostępnienia infrastruktury szkoleniowej na terenie zlokalizowanej 150 km na południe od Ankary bazy wojskowej Kırşehir. Syryjczycy będą ćwiczyli pod okiem amerykańskich instruktorów. Całe przedsięwzięcie sfinansuje Waszyngton. Szkolenie rozpocznie się pod koniec br. / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Trzecia runda prowadzonych od kilku miesięcy amerykańsko-tureckich rozmów pozwoliła stronom dojść do porozumienia w sprawie zorganizowania w Turcji szkolenia dla członków umiarkowanej syryjskiej opozycji. Z taktyką działań asymetrycznych zapozna się około 2000 bojowników Wolnej Armii Syrii. Kurs przeprowadzi i sfinansuje Waszyngton.

USA od dawna naciskały na tureckie władze, aby te bardziej aktywnie zaangażowały się w szkolenie i dozbrojenie umiarkowanej syryjskiej opozycji, walczącej już nie tylko z wojskami reżimu Baszara al-Assada, ale także stanowiącymi większe zagrożenie bojownikami Państwa Islamskiego i innych organizacji islamistycznych, często powiązanych z al-Kaidą, jak np. Dżabhat an-Nusra. Obawiając się wciągnięcia w rozlewający się po regionie konflikt, Ankara długo zwlekała z przystaniem na prośby sojusznika (Syria zbroi Kurdów, 2013-11-25), odmawiając jednocześnie włączenia się, np. poprzez udostępnienie infrastruktury lotniskowej, w kampanię nalotów na pozycje islamistów w Iraku i Syrii (Skuteczne naloty USA, 2014-10-23).

Tureckie zaangażowanie w wojnę domową w Syrii ograniczało się dotąd głównie do udzielania pomocy humanitarnej. Turcja przyjęła na swym terytorium ponad 1 mln syryjskich uchodźców, w tym zamieszkujących północ kraju członków mniejszości kurdyjskiej (70 tys. uchodźców w jeden dzień , 2014-09-22). Władze w Ankarze wielokrotnie zwracały się do społeczności międzynarodowej z prośba o pomoc finansową, gdyż zapewnienie Syryjczykom odpowiednich warunków bytowych jest zbyt dużym obciążeniem dla rodzimej gospodarki.

W reakcji na trwający od blisko 4 lat kryzys syryjski władze Turcji uszczelniły jednocześnie południową granicę, wysyłając w te rejony dodatkowe oddziały wojsk lądowych i zwiększając liczbę myśliwców patrolujących przestrzeń powietrzną państwa (Turecki F-16 zestrzelił syryjskiego MiGa-23, 2014-03-23). Warto dodać, że od blisko 2 lat na południu Turcji stacjonuje 6 baterii systemu przeciwlotniczego / przeciwrakietowego Patriot, wystawionych w ramach pomocy sojuszniczej przez USA, Niemcy i Holandię. Na początku przyszłego roku miejsce holenderskiego kontyngentu zajmą wojskowi z Hiszpanii (Hiszpańskie Patrioty w Turcji, 2014-09-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.