Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Hiszpanie gotowi do misji w Iraku

Wojska lądowe, 31 maja 2015

Hiszpanie zakończyli dostawy wyposażenia dla wojsk stacjonujących w Iraku. 

Hiszpanie skompletowali już wyposażenie kontyngentu wojskowego wysłanego do Iraku. Sprzęt dostarczyli żołnierze podporządkowani Agrupación de Apoyo Logístico nº 11 z Colmenar Viejo, 30 km na północ od Madrytu. Hiszpańscy wojskowi stacjonują w bazie Gran Capitán położonej kilkadziesiąt km na południe od Bagdadu / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Ostatnia partia sprzętu wojskowego trafiła do Iraku w połowie maja. Hiszpańskie ministerstwo obrony poinformowało o tym jednak dopiero przed kilkoma dniami. Hiszpanie odebrali m.in. samochody terenowe RG-31 Mk5E 4x4 i Iveco LMV Lince 4x4 oraz ciężarowe Iveco M250 6x6. Wozy będą używane do ochrony i wsparcia logistycznego członków misji szkoleniowej.

Hiszpański kontyngent wojskowy w Iraku będzie liczył ok. 300 żołnierzy i cywilnych pracowników (Hiszpanie ponownie w Iraku, 2015-01-27, Hiszpanie wracają do Iraku, 2014-10-23). Hiszpanie będą odpowiedzialni za szkolenie oddziałów wojsk lądowych Iraku, które zostaną następnie wysłane na północny zachód kraju, do walki z bojownikami Ad-Daula al-Islamijja (Straty irackich wojsk w Ramadi, 2015-05-26) i innych ugrupowań ekstremistycznych.

Szkolenie irackich żołnierzy potrwa co najmniej rok. Hiszpańskie media sugerują jednak, że Madryt zdecyduje się na przedłużenie misji. Roczny koszt utrzymania wojsk w Iraku oblicza się na 35 mln euro (142 mln zł). Hiszpanie będą wspierani m.in. przez wojskowych z Holandii, Nowej Zelandii oraz Portugalii (Nowa Zelandia przygotowuje się do irackiej misji, 2015-04-09, Nowa holenderska misja szkoleniowa w Iraku, 2015-02-17).

Hiszpanie stacjonują też od lutego na południu Turcji. Madryt wysłał pod granicę z Syrią pojedynczą baterię systemu obrony powietrznej Patriot ze składu Regimiento de Artilleria Antiaerea N.° 74 (RAAA 74) z Base de El Copero na południu kraju. Hiszpański kontyngent liczy ok. 200 ludzi. Żołnierzy rozmieszczono m.in. na terenie bazy USAF w Incirlik, 10 km na wschód od 2-milionowej Adany (Hiszpańskie Patrioty już w Turcji, 2015-01-12). Zastąpili oni na miejscu holenderski kontyngent wojskowy (Holandia kończy turecką misję, 2015-01-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra