Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bez modernizacji PT-91 i T-72M1

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 05 lipca 2016

Ministerstwo Obrony Narodowej nie planuje modernizować używanych przez Wojska Lądowe czołgów PT-91 i T-72M1. Pojazdy te mają być zastąpione wozem wsparcia bezpośredniego Gepard.

MON zdecydowało, że nie będzie modernizowało obecnie używanych ponad 230 czołgów PT-91, poza konieczną wymianą kamery termowizyjnej na KLW-1 Asteria, opracowaną przez PCO / Zdjęcie: Jarosław Lis

4 lipca sekretarz stanu w MON Bartosz Kownacki, udzielił odpowiedzi na interpelację nr 3425 posłów Krzysztofa Łapińskiego i Łukasza Rzepeckiego w sprawie modernizacji uzbrojenia. Z tego dokumentu wynika, że Ministerstwo Obrony nie planuje żadnej modernizacji czołgów PT-91 i T-72M1 Wojsk Lądowych (Propozycja doposażenia T-72 i PT-91, 2015-12-11).

Przedstawiciel MON poinformował, że jednym z założeń modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP jest wycofanie sprzętu poradzieckiego i zastąpienie go nową generacją uzbrojenia kompatybilną z nowoczesną amunicją wykorzystywaną w NATO. Dodał też, że zgodnie z Wymaganiami Operacyjnymi edycji 2012 oraz edycji 2016 opracowanymi w Sztabie Generalnym WP w ramach identyfikacji potrzeb dla zdolności operacyjnych, czołgi z rodziny T-72 planuje się zastąpić nowoczesną konstrukcją opartą na standardach NATO – Wozem Wsparcia Bezpośredniego na uniwersalnej modułowej platformie gąsienicowej kr. Gepard.

Bartosz Kownacki poinformował, że resort nie zamierza wymieniać 125-mm armat 2A46 czołgów PT-91, ani kupować do nich nowoczesnej amunicji. Jedyną zmianą ma być, realizowane od 2014 w ramach remontów pojazdów, wprowadzenie zestawu modyfikacyjnego kamery termowizyjnej (ZMKT) i kamer KLW-1 Asteria (Konkurs Lider Bezpieczeństwa Państwa po raz 4., 2016-07-01; Umowa Bumaru Łabędy z Rheinmetallem, 2016-02-18), opracowanych przez Przemysłowe Centrum Optyki (PCO). Wynika to z dużej awaryjności systemu kierowania ogniem DRAWA-T i brakiem części zamiennych do jego usprawnienia.

Przedstawiciel MON w swojej odpowiedzi podał, że czołgi PT-91 są efektem modernizacji czołgów T-72 przeprowadzonej w Siłach Zbrojnych RP w latach 1994-2002, a podatność modernizacyjna konstrukcji z lat 1970. w odniesieniu do obecnych oraz przyszłych wymagań jest bardzo ograniczona. Bartosz Kownacki poinformował też, że w ramach pozyskania wozu wsparcia bezpośredniego Gepard planowane jest pozyskanie całej gamy amunicji, w tym przeciwpancernej o zwiększonej przebijalności, pozwalającej na skuteczne zwalczanie współczesnego sprzętu pancernego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.