Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowe uzbrojenie Pumy

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 17 września 2014

Po zakończeniu badań pojazdu, Bundeswehra zleciła konsorcjum PSM analizę uzbrojenia strzeleckiego bojowego wozu piechoty Puma.

Bojowy wóz piechoty Puma wszedł już do produkcji seryjnej. Do tej pory Bundeswehra odebrała ponad 30 pojazdów dla Heer. Do 2018 odbiorą one 350 Pum, z czego 342 trafią do jednostek. Koszt jednostkowy tego bwp wynosi 6-10 mln euro (24,6-41,4 mln zł). Oprócz Niemiec pojazdami zainteresowane są też Australia i Stany Zjednoczone / Zdjęcie: Bundeswehra

Dotychczasowym uzbrojeniem strzeleckim bwp Puma był umieszczony w bezzałogowej wieży 5,56-mm karabinek maszynowy H&K MG 4A1 w odmianie czołgowej, sprzężony z 30-mm armatą Rheinmetall MK30-2/ABM (Eurosatory 2014: Seryjna Puma w Paryżu, 2014-06-17). Niecodzienna dla pojazdów tej klasy broń do amunicji pośredniej 5,56 mm x 45 NATO została mocowana w module uzbrojenia z dwóch podstawowych powodów.

Po pierwsze, braku nowego czołgowego karabinu maszynowego dostępnego na etapie projektowania wozu bojowego. Planiści z Bundeswehry nie chcieli umieszczać w wieży przestarzałego 7,62-mm czkm MG 3A1, odmiany MG 42 dostosowanej do amunicji 7,62 mm x 51 NATO, opracowanej na początku lat 1940. Produkcja MG 3 została zakończona w 1979, a zatem 35 lat temu.

Ukaem MG 5 w odmianie czołgowej (pokładowej), pozbawionej kolby, z odmiennym modułem spustowym i lufą długości 660 mm. Być może to właśnie ta odmiana trafi do wieży bojowego wozu piechoty KWM/RLS Puma, w miejscu MG4 / Zdjęcie: Heckler & Koch

Służba tej konstrukcji w niemieckich siłach zbrojnych dobiega końca, poza lufami nie produkuje się już do niej części zamiennych. Podjęte kilka lat temu próby remontu zużytych egzemplarzy z wykorzystaniem pakistańskich komponentów wytwarzanych przez POF odrzucono ze względu na niską jakość dostarczonych komór zamkowych. Należy dodać, że ze względu na brak części, najbardziej wysłużone MG 3 w odmianie erkaemowej dla piechoty są złomowane i zastępowane egzemplarzami z nienaruszalnych zapasów wojennych.

Drugim powodem wprowadzenia 5,56-mm karabinka maszynowego do wieży bojowego wozu piechoty Puma była walka o każdy gram masy pojazdu. Wynikało to z wymagania dostosowania go do transportu lotniczego na pokładzie samolotu A400M Atlas. Wymaga to pewnych przygotowań, m.in. demontażu opancerzenia przez załogę.

Pierwszy z dwóch istniejących prototypów RMG 7.62 na stanowisku testowym. W konstrukcji mają zostać wykorzystane nanopokrycia (hybrydopolimery), co zwiększa odporność na działania chemiczne i mechaniczne / Zdjęcie: Rheinmetall

Po zakończeniu badań Pumy okazało się, że wybór 5,56-mm karabinka maszynowego MG 4A1 nie był dobrym rozwiązaniem. Testujący zauważyli bardzo szybkie zużywanie się komór zamkowych tej broni, opracowanej jako lekka konstrukcja wsparcia dla piechoty, a nie uzbrojenie pojazdów dostosowane do intensywnego ognia.

Stąd też Bundeswehra powierzyła PSM (joint-venture po 50% udziałów Krauss-Maffei Wegmann i Rheinmetall Defence), analizę jakie inne uzbrojenie strzeleckie można zamocować na pojeździe. Zadanie to wziął na siebie Rheinmetall, który obecnie rozważa cztery propozycje, po dwie do amunicji 7,62 mm x 51 NATO i 12,7 mm x 99 NATO.

Pierwsza z nich, to czołgowa odmiana testowanego obecnie przez Bundeswehrę nowego 7,62-mm uniwersalnego karabinu maszynowego MG 5 – MG 5A1 (H&K HK121; MG5 po testach zimowych, 2014-03-23). Broń jest typowana jako następca MG 3, dostosowana do montażu na wszystkich dotychczasowych montażach, w tym w Pumie. Jest to najbardziej prawdopodobny kandydat, o ile badania tej konstrukcji zakończą się powodzeniem (aktualnie jest testowana na Hawajach).

Ideą stworzenia 12,7-mm napędowego karabinu maszynowego RMG.50 była chęć wprowadzenia nowoczesnej broni o lepszych parametrach od M2HB, ale o komorze zamkowej o identycznych wymiarach, co pozwala na zamocowanie konstrukcji w dowolnych montażach (wieżach, trójnogach, obrotnicach) dostosowanych do Browninga / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Drugą propozycją jest 7,62-mm napędowy karabin maszynowy Rheinmetall RMG 7.62 (RMCD 2013: Napędowy RMG 7.62, 2013-05-17). To dosyć niezwykła konstrukcja przeznaczona głównie do zastosowań na pojazdach i zdalnie sterowanych modułach uzbrojenia. Zintegrowany z kołyską karabin maszynowy napędzany jest silnikiem elektrycznym, co pozwala na regulowanie szybkostrzelności do 800 strz./min. Niezwykłą cechą RMG 7.62 jest zespół trzech luf. Przy czym broń strzela tylko z jednej, dwie pozostałe służą jako zapasowe, automatycznie zmieniane obrotowo, gdy temperatura lufy osiągnie graniczne kryterium.

Trzecią konstrukcją, której montaż rozważany jest w wieży Pumy jest klasyczny 12,7-mm wielkokalibrowy karabin maszynowym M2HB Browninga w odmianie czołgowej. Broń jest nadal wytwarzana, w Europie przez FN Herstal oraz używana na licznych pojazdach Bundeswehry (Większe zyski Groupe Herstal, 2014-06-01).

Puma obok 30-mm armaty oraz karabinu maszynowego może być też wyposażona w dwa niezależne granatniki, mające możliwość wystrzeliwania 6 granatów kalibru 76 mm lub 18 granatów kalibru 40 mm (w praktyce 40 mm x 53R). Nie jest to jednak uzbrojenie zakontraktowane w ramach umowy i obecnie przechodzi badania / Rysunek: PSM

Ostatnią propozycją jest nowy 12,7-mm napędowy wielkokalibrowy karabin maszynowy Rheinmetall RMG.50 (Eurosatory 2014: Opóźniony RMG.50, 2014-06-20). To konstrukcja stworzona zgodnie z wymaganiami armii niemieckiej, która ma zastąpić M2HB w większości zastosowań. Program rozwoju RMG.50 jest opóźniony o blisko dwa lata, co wynika ze zmian w specyfikacji zgłoszonych przez Bundeswehrę. Model ten jest o około 1/3 lżejszy od wukaemu Browninga.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.