Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Deklaracja dla WZM Poznań

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 października 2015

Wielkopolski poseł PIS Paweł Szałamacha zapowiada stworzenie w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych w Poznaniu ośrodka modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4.

MON już od lat zapowiada modernizację zakupionych w Niemczech starych czołgów Leopard 2A4. Sześć z nich, pochodzących z pierwszej dostawy ma dzisiaj za sobą 30 lat eksploatacji, 96 - 29 lat służby, a najmłodszych 26 wyprodukowano w 1987, gdy Polska była jeszcze częścią Układu Warszawskiego. Proponowany zakres ich modernizacji dowodzi, że MON nie ma koncepcji wykorzystania tych wozów na współczesnym polu walki / Zdjęcie: MON

Będę zabiegał, aby Poznań był tym ośrodkiem, w którym będzie przebiegała modernizacja czołgów Leopard 2A4. WZM-oty są do tego najlepiej przygotowane. Chcemy uczynienia z Poznania jednego z centrów przemysłowych kraju, powiedział wielkopolski poseł PiS. Jeśli po wyborach, ta partia będzie tworzyła rząd, Paweł Szałamacha ma otrzymać w nim tekę ministra gospodarki.

Poseł Szałamacha jest przeciwny dzieleniu programu modernizacji polskich Leopardów pomiędzy zakładami w Poznaniu i w Gliwicach. Koncepcja powinna polegać na tym, że konkretne projekty prowadzone są od początku do końca w jednym ośrodku. Jeżeli inwestycja dzielona jest na kilka firm, później brakuje odpowiedzialnego w przypadku problemów. Mieliśmy tego przykład przy okazji armatohaubicy Krab, dodał poseł.

MON już od kilku lat zapowiada modernizację kupionych w Niemczech 142 czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. W lutym br. resort odrzucił ofertę konsorcjum PHO, OBRUM i Bumar Łabędy i ogłosił, że kolejna propozycja zostanie przygotowana przez Polską Grupę Zbrojeniową (PGZ zmodernizuje Leopardy, 2015-02-17). Oferta miała być gotowa w II kwartale 2015, a wskazanym przez zarząd PGZ liderem programu został ponownie Bumar-Łabędy.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia, gen. bryg. dr Adam Duda poinformował 1 października, że program modernizacji ma objąć nie tylko 128 czołgów Leopard 2A4 kupionych w latach 2002-2003, ale też 14 egzemplarzy, które Wojsko Polskie nabyło w 2013 wraz z wozami Leopard 2A5 (MON: stare Leopardy zamiast modernizacji armii, 2013-11-22).

Gen. Duda poinformował także, że umowa na modernizację ma zostać sfinalizowana do końca 2015. Jeszcze w tym miesiącu ma być wybrana jedna z trzech ofert przygotowywanych przez PGZ i Bumar Łabędy – z tureckim Aselsanem lub niemieckimi: Krauss-Maffei Wegmann (KMW) albo Rheinmetallem.

Dotychczasowe doświadczenia związane programem modernizacji polskich czołgów Leopardów 2 każą raczej wątpić w jego sprawną realizację. Zakres zmian przygotowany przez MON pod kierownictwem Tomasza Siemoniaka jest niespójny i mało wiarygodny. Dodatkowo, duże wątpliwości budzi zakres projektowanej modernizacji, której celem jest bardziej ukrycie błędnych posunięć zakupowych, niż przemyślane działanie. Głównie dotyczy to wyboru starych odmian 2A4 i nieco tylko nowszych 2A5, bez wprowadzenia własnego systemu obsługowo-modernizacyjnego. Nie może być wątpliwości, że 30-letnie pojazdy nie mogą być - nawet po modernizacji - traktowane jako wozy perspektywiczne. Za takie traktować należy natomiast Leopardy 2A6, których Polska nie ma.

Według wielu ekspertów program modernizacji nakreślony przez MON jest jedynie doraźnym podniesieniem walorów bojowych starszych pojazdów pozyskanych z magazynów Bundeswehry. Nie brakuje więc głosów, że będzie po prostu zwykłym marnotrawieniem dużych publicznych pieniędzy.

Renomowany niemiecki dziennik Die Welt w swoim internetowym niemieckojęzycznym wydaniu z 26 kwietnia 2015 informował: czołgi Leopard 2 są absolutnie nieskuteczne w ewentualnej konfrontacji z rosyjskimi wozami najnowszych wariantów – T-80 i T-90, nie mówiąc o oczekiwanych na moskiewskiej Paradzie Zwycięstwa prototypowych pojazdach, znanych jako Armata (Leopardy 2A4 – militarnie bezużyteczne!, 2015-04-28).

Według oceny Die Welt, jedynie 120-mm armaty najnowszej generacji z lufą o długości 55 kalibrów i nowym pociskiem z rdzeniem wolframowym są w stanie zapewnić przewagę nad wozami rosyjskimi (Armata i Kurganiec-25 oficjalnie , 2015-05-04; Dwuosobowa załoga T-14, 2015-06-20).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.