Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Amerykańskie samoloty dla Arabów

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 19 września 2016

Przedłużenie umowy o współpracy USA z Izraelem może zaowocować także sprzedażą amerykańskich samolotów bojowych krajom arabskim.

Dzięki umowie o wsparciu wojskowym Izraela rząd w Waszyngtonie ma wyrazić zgodę na sprzedaż samolotów bojowych do 3 krajów arabskich. Największą korzyść z transakcji odniósłby Boeing, będący producentem F-15E (na zdjęciu) i F/A-18E/F / Zdjęcie: US Air Force

Cytowany przez Defense News senator Bob Corker, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, stwierdził, że rząd w Waszyngtonie, po przyznaniu Izraelowi przez wsparcia na kolejną dekadę (2019-2028) w wysokości 3,8 mld USD rocznie, zamierza zezwolić na sprzedaż samolotów bojowych do krajów arabskich. W grę wchodzą transakcje z Bahrajnem, Katarem i Kuwejtem (10 F-15D dla Izraela, 2016-09-17).

Wszystkie w/w państwa od co najmniej 2 lat aplikują o możliwość zakupienia od USA nowych samolotów wielozadaniowych. Katar wnioskuje o 72 uderzeniowe F-15E Strike Eagle, Kuwejt – 28 F/A-18E/F Super Hornet (Kuwejt kupił Super Hornety?, 2015-05-07), a Bahrajn – 18 F-16V (Bahrajn chce kupić F-16V, 2016-01-27).

Izraelscy oficjele dyskutowali z Białym Domem na temat sprzedaży Arabom nowych samolotów bojowych, ale unikali publicznych wypowiedzi na ten temat, nie chcąc być postrzegani jako przeciwnicy transakcji, których sfinalizowanie byłoby olbrzymią pomocą zwłaszcza dla Boeinga, który od dawna nie może zdobyć nowych klientów na F-15 i F/A-18, produkowane w zakładach w St. Louis. Dopiero w ubiegłym tygodniu były minister obrony Izraela Mosze Ya’alon odpowiadając na pytania Defense News przyznał, że w pewnych kwestiach Izrael ma prawo do sprzeciwienia się sprzedaży amerykańskiego uzbrojenia. Ma to na celu utrzymanie przewagi militarnej Izraela, a w tych przypadkach istniały pewne obawy.

Jednak senator Lindsey Graham z Komisji Sił Zbrojnych powiedział, że nie rozmawiał z Izraelczykami na temat sprzedaży samolotów bojowych krajom arabskim. Zgadzam się na nie. Uważam, że powinniśmy wzmacniać naszych arabskich sojuszników. Nie uważam, że zmieni to relacje z Izraelem – podkreślił sen. Graham. Szef DSCA wadm. Joseph Rixey nie skomentował żadnej z powyższych wypowiedzi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.