Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kuwejt kupił Super Hornety?

Lotnictwo wojskowe, 07 maja 2015

Według zachodnich mediów w najbliższym czasie Kuwejt podpisze kontrakt w sprawie zakupu samolotów wielozadaniowych Super Hornet.

Według różnych źródeł Kuwejt zamierza zakupić 28-40 samolotów wielozadaniowych Boeing F/A-18E/F Super Hornet / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

Informacja na temat możliwości zakupu przez Al-Quwwat al-Jawwiya al-Kuwaitiya (wojska lotnicze Kuwejtu) została opublikowana przez kilka źródeł. Agencja Reutera donosi o sprzedaży przez Boeinga 28 samolotów F/A-18E/F, za sumę ponad 3 mld USD (11 mld zł). Szczegóły transakcji mają być omawiane podczas przyszłotygodniowego szczytu krajów Rady Współpracy Zatoki Perskiej, w którym udział weźmie prezydent USA Barack Obama. Nie wiadomo jednak, czy dojdzie do finalizacji porozumienia.

Z kolei Defense News, powołując się na źródło zbliżone do Waszyngtonu, mówi o możliwości zakupu przez Kuwejt aż 40 samolotów. Według informatora podpisanie umowy jest bliskie.

Al Quwwat Aj Jawwaiya Al Kuwaitiya zamówiły 40 Hornetów (32 F/A-18C i 8 F/A-18D) w 1988. Dostawy samolotów zrealizowano pomiędzy październikiem 1991 i sierpniem 1993. Zastąpiły one w służbie A-4KU Skyhawk. Kuwejckie Hornety wzięły udział w działaniach bojowych, operując nad Irakiem podczas operacji Southern Watch w latach 1990. W czasie regularnej eksploatacji utracono jednego F/A-18D.

Podpisanie porozumienia z Kuwejtem będzie dużym sukcesem Boeinga, ze względu na zdobycie kolejnego zamówienia eksportowego i pokonanie jednego z odwiecznych rywali – Eurofightera (Kuwejt kupił Eurofightery?, 2014-01-17). Wcześniej na zakup Super Hornetów zdecydowała się tylko Australia. Co najważniejsze, pozwoli to także na utrzymanie linii montażu końcowego F/A-18 w zakładach w St. Louis, które dotychczas mają zatrudnienie do 2017. Zakup kolejnych 28 Super Hornetów pozwoliłby na kontynuowanie produkcji tego typu do 2019 (Czarna przyszłość zakładów w St. Louis, 2014-03-04).  


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra