Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

T-X bez Northropa i BAE Systems

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 lutego 2017

Konsorcjum Northrop Grumman / BAE Systems jako kolejne wycofało się z oferowania nowego samolotu szkolenia zaawansowanego dla US Air Force.

Model 400 nie weźmie udziału w konkursie na nowy samolot szkolenia zaawansowanego dla US Air Force / Zdjęcie: Northrop Grumman

Wczoraj stawka oferentów w konkursie na nowy samolot szkolenia zaawansowanego dla US Air Force, oznaczony jako T-X, uszczupliła się o konsorcjum Northrop Grummana i BAE Systems. – Obydwa przedsiębiorstwa dokładnie zbadały wymagania i strategię nabycia T-X przez USAF, podane w ostatecznym zapytaniu ofertowym [opublikowanym 30 grudnia].  Northrop Grumman nie zdecydował się na złożenie oferty w przetargu na T-X, ponieważ nie byłoby w najlepszym interesie przedsiębiorstwa i jego akcjonariuszy. Nie osiągnęliśmy porozumienia [z USAF] w tej sprawie – stwierdził prezes Northrop Grummana Wes Bush.

Decyzja ta zaskoczyła wielu analityków, którzy przypominają, że niemal od dekady Northrop Grumman brał udział w każdym przedsięwzięciu dążącym do ogłoszenia przetargu na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego dla US Air Force. Z pomocą Scaled Composites przedsiębiorstwo skonstruowało i oblatało swoją propozycję w konkursie T-X – samolot oznaczony jako Model 400. Mówi się też, że przetarg na T-X nie był najważniejszy dla Northrop Grummana, który zdobył już zlecenie na projekt i produkcję nowego bombowca strategicznego B-21 Raider(Nadano nazwę B-21 , 2016-09-20) i bierze udział w konkursie na następcę E-8C JSTARS (Konkurs na następcę JSTARS, 2016-12-29).

Pod koniec stycznia z udziału w przetargu zrezygnował inny amerykański potentat – Raytheon, który razem z włoskim Leonardo proponował T-100. Według nieoficjalnych doniesień z Włoch powodem tej decyzji była zbyt wysoka cena jednostkowa samolotu, ponad 30% wyższa od zakładanej przez USAF (Raytheon wycofuje się z konkursu T-X, 2017-01-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.