Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oferta Lockheeda w konkursie T-X

Lotnictwo wojskowe, 12 lutego 2016

W konkursie T-X na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego dla US Air Force Lockheed Martin oferuje T-50A.

Lockheed potwierdził oficjalnie, że jego ofertą w konkursie T-X jest zmodyfikowana wersja KAI T-50 / Rysunek: Lockheed Martin

Przedstawiciele Lockheed Martina oficjalnie potwierdzili, że w konkursie na nowe samoloty szkolenia zaawansowanego dla US Air Force zaoferują T-50A, opracowany wspólnie z Korea Aerospace Industries na bazie T-50 Golden Eagle. Publiczna prezentacja jego prototypu miała miejsce w połowie grudnia 2015 (KAI prezentuje prototyp T-X, 2015-12-17).

 T-50A jest już gotowy do produkcji seryjnej. To jedyna oferta, która spełnia wszystkie wymagania szkolenia zaawansowanego pilotów wojsk lotniczych USA – powiedział Rob Weiss, wiceprezes Skunk Works. – Rozważaliśmy zaoferowanie nowej konstrukcji, ale stwierdziliśmy, że ryzyko przekroczenia kosztów i terminów jest w tym przypadku zbyt duże. Po zakończeniu ok. 80 % prac zakończyliśmy ten projekt – dodał Rob Weiss. W wywiadzie udzielonym tygodnikowi Flight Weiss poinformował, że opracowanie nowego samolotu szkolenia zaawansowanego kosztowałoby 8 razy więcej niż oparcie projektu na T-50.

W przypadku wygranej w konkursie, T-50A będą montowane w zakładach w Greenville w Karolinie Pd. Główne zespoły, jak skrzydła, kadłub i usterzenie, będą dostarczane tam z wytwórni KAI w Sacheon. Znajduje się tam m. in. 13 hangarów i droga startowa długości ponad 2400 m. W Greenville realizowane będzie także szkolenie i loty odbiorcze. 

Oblot pierwszego T-50A ma nastąpić już wkrótce. Przed końcem br. dołączy do niego drugi samolot tego typu. Następnie obydwa zostaną przebazowane do USA, aby wziąć udział w próbach w locie, z udziałem pilotów wojskowych, które rozpoczną się w 2017 (Kontrakt na wsparcie T-38 dla Boeinga, 2016-01-17).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.