Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejne Scorpene dla Indii

Marynarka wojenna, 21 marca 2017

Przedstawiciele stoczni Mazagon Dock Ltd. starają się przekonać ministerstwo obrony Indii do zakupu kolejnych 3 okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

Marynarka wojenna Indii może pozyskać kolejne 3 OP typu Kalvari / Zdjęcie: MO Indii

Lokalny dziennik The Hindu poinformował o działaniach przedstawicieli stoczni Mazagon Dock Ltd. (MDL) z Bombaju, którzy starają się przekonwać kierownictwo indyjskiego ministerstwa obrony do zwiększenia zamówienia na konwencjonalne okręty podwodne typu Kalvari. Według dziennikarzy w grę wchodzić miałby zakup kolejnych 3 jednostek tego typoszeregu (Oferta na kolejne OP typu Kalvari, 2017-01-03).

Obecnie marynarka wojenna Indii oczekuje dostawy 6 OP typu Kalvari. Zakłada się, że 2 jednostki zostaną przyjęte do służby w br. Co ciekawe już w marcu w linii miał znaleźć się pierwszy z okrętów, INS Kalvari (S50, INS Kalvari odpalił SM39, 2017-03-03). Nie wiadomo jednak, czy ministerstwu obrony uda się dotrzymać wyznaczonego terminu. Z kolei pod koniec br. do służby miałby zostać przyjęty INS Khanderi (S51). W tym przypadku również trudno ocenić, czy plany resortu i dowództwa floty nie są zbyt optymistyczne. Zwłaszcza mając na uwadze fakt, że OP zwodowano na początku stycznia (Wodowanie INS Khanderi, 2017-01-12) i wciąż musi przejść serię testów portowych i morskich.

Jednym z argumentów przemawiających za zwiększeniem zamówienia na OP typu Kalvari ma być potrzeba zachowania zdolności produkcyjnych zakładów w Bombaju. Chodzi przede wszystkim o wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę pracowniczą, która jest obecnie zaangażowana w budowę pierwszych 6 jednostek typu Kalvari. W przeszłości pracownicy zostali przeszkoleni przez partnerów z francuskiej grupy stoczniowej DCNS, która współpracuje z MDL przy budowe indyjskich okrętów podwodnych. Warto dodać, że jednostki typu Kalvari są budowane na podstawie projektu francuskich OP typu Scorpène


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.