Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie chcą więcej Scorpene

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 października 2015

Już wkrótce MDL może otrzymać zlecenie budowy kolejnych konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

Indie mogą zlecić budowę kolejnej partii konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène) / Zdjęcie: MO Indii

Od kilku tygodni trwają przygotowania do rozpoczęcia testów morskich INS Kalvari (S50), pierwszego indyjskiego okrętu podwodnego typu Kalvari (Scorpène). Okręt powstał w stoczni Mazagon Dock (MDL) w Bombaju na zlecenie rządu w New Delhi (DCI przeszkoli załogę INS Kalvari, 2015-06-26). Do końca obecnej dekady MDL dostarczy państwu kolejne 5 jednostek tego typu, realizując tym samym założenia rządowego programu Project 75 (P-75), którego celem jest odmłodzenie indyjskiej floty podwodnej (INS Kalvari coraz bliżej, 2015-04-07; Bezbronne indyjskie Scorpene, 2015-06-23).

Co ciekawe, od kilku dni miejscowa prasa sugeruje, że flota indyjskich Scorpène nie musi wcale ograniczać się do jednostek kupionych w ramach programu P-75. Członkowie rządu Narendry Modiego, najprawdopodobniej namawiani przez dowództwo marynarki wojennej, mają lobbować za kupnem kolejnej partii francuskich okrętów podwodnych. Szczegóły nowego programu zakupowego są dopiero opracowywane, dlatego też wciąż nie wiadomo, jak duże będzie zamówienie. Według informacji uzyskanych przez lokalne media, New Delhi rozważa kupno dodatkowych 4 OP typu Kalvari.

Nie wiadomo jak nowe i dość niespodziewane plany zakupowe Indii wpłyną na realizację zapowiadanego od kilku lat programu zbrojeniowego Project 75 India (P-75I), którego założeniem było nabycie kolejnych 6 konwencjonalnych OP. W odróżnieniu od Kalvari nowe okręty otrzymałyby układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) i zostałyby przystosowane do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących (P-75I nie dla MDL, 2015-03-23). Co ciekawe, jedną ze stoczni, które najprawdopodobniej wezmą udział w przetargu będzie francuska grupa DCNS – główny producent Scorpène.

Nowe okręty uzupełnią w linii, a w przyszłości zastąpią, wiekowe jednostki typów Sindhughosh (proj. 877EKM) i Shishumar (U209). Ich stan techniczny, a przez to również potencjał bojowy, wyraźnie odstają o wymogów operacyjnych indyjskiej marynarki wojennej (Ostatnie testy INS Sindhukirti, 2015-06-24; Kolejny wypadek indyjskiego OP, 2015-02-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.