Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie chcą więcej Scorpene

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 października 2015

Już wkrótce MDL może otrzymać zlecenie budowy kolejnych konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

Indie mogą zlecić budowę kolejnej partii konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène) / Zdjęcie: MO Indii

Od kilku tygodni trwają przygotowania do rozpoczęcia testów morskich INS Kalvari (S50), pierwszego indyjskiego okrętu podwodnego typu Kalvari (Scorpène). Okręt powstał w stoczni Mazagon Dock (MDL) w Bombaju na zlecenie rządu w New Delhi (DCI przeszkoli załogę INS Kalvari, 2015-06-26). Do końca obecnej dekady MDL dostarczy państwu kolejne 5 jednostek tego typu, realizując tym samym założenia rządowego programu Project 75 (P-75), którego celem jest odmłodzenie indyjskiej floty podwodnej (INS Kalvari coraz bliżej, 2015-04-07; Bezbronne indyjskie Scorpene, 2015-06-23).

Co ciekawe, od kilku dni miejscowa prasa sugeruje, że flota indyjskich Scorpène nie musi wcale ograniczać się do jednostek kupionych w ramach programu P-75. Członkowie rządu Narendry Modiego, najprawdopodobniej namawiani przez dowództwo marynarki wojennej, mają lobbować za kupnem kolejnej partii francuskich okrętów podwodnych. Szczegóły nowego programu zakupowego są dopiero opracowywane, dlatego też wciąż nie wiadomo, jak duże będzie zamówienie. Według informacji uzyskanych przez lokalne media, New Delhi rozważa kupno dodatkowych 4 OP typu Kalvari.

Nie wiadomo jak nowe i dość niespodziewane plany zakupowe Indii wpłyną na realizację zapowiadanego od kilku lat programu zbrojeniowego Project 75 India (P-75I), którego założeniem było nabycie kolejnych 6 konwencjonalnych OP. W odróżnieniu od Kalvari nowe okręty otrzymałyby układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP) i zostałyby przystosowane do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących (P-75I nie dla MDL, 2015-03-23). Co ciekawe, jedną ze stoczni, które najprawdopodobniej wezmą udział w przetargu będzie francuska grupa DCNS – główny producent Scorpène.

Nowe okręty uzupełnią w linii, a w przyszłości zastąpią, wiekowe jednostki typów Sindhughosh (proj. 877EKM) i Shishumar (U209). Ich stan techniczny, a przez to również potencjał bojowy, wyraźnie odstają o wymogów operacyjnych indyjskiej marynarki wojennej (Ostatnie testy INS Sindhukirti, 2015-06-24; Kolejny wypadek indyjskiego OP, 2015-02-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.