Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Parrikar potwierdza zakup dodatkowych Scorpene

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 marca 2016

Ministerstwo obrony Indii potwierdziło plan kupna dodatkowych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

INS Kalvari podczas ceremonii wodowania w stoczni MDL w Bombaju / Zdjęcie: DCNS

Przed kilkoma dniami minister obrony Indii, Manohar Parrikar, potwierdził, że kierowany przez niego resort zamierza zwiększyć zamówienie na konwencjonalne okręty podwodne typu Kalvari (Scorpène). Deklaracja padła podczas wystąpienia przed członkami Lok Sabha, niższej izby indyjskiego parlamentu.

Obecnie Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) oczekuje dostawy 6 OP typu Kalvari. Okręty budowane są przez stocznię MDL (Mazagon Dock Ltd.) z Bombaju, we współpracy z francuską grupą DCNS. Pod koniec ub. r. zwodowano pierwszą z jednostek, INS Kalvari (50). Okręt rozpoczął już serię intensywnych testów morskich, które poprzedzą jego przyjęcie do służby (DCI przeszkoli załogę INS Kalvari, 2015-06-26). INS Kalvari powinien znaleźć się w linii do końca 2016.

Lokalne media zwracają uwagę, że o ile zapowiedzi zwiększenia zamówienia na OP typu Kalvari padały już wcześniej, nigdy dotąd nie deklarowano tego oficjalnie przed członkami parlamentu (Kolejne Scorpene dla Indii, 2015-12-23). W opinii komentatorów rządowi zależy nie tylko na zwiększeniu potencjału bojowego BNS, ale także utrzymaniu miejsc pracy w Bombaju, a także zachowaniu grupy wysokokwalifikowanych i doświadczonych pracowników stoczni MDL.

Ministerstwo obrony Indii wciąż opracowuje szczegóły Project 75India (P-75I). Jego założeniem jest nabycie kolejnych 6 konwencjonalnych OP. W odróżnieniu od obecnie budowanych Kalvari, nowe jednostki otrzymają układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP). Będą też zdolne do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących BrahMos. W przetargu na dostawę okrętów udział najprawdopodobniej wezmą: DCNS, niemiecka TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems, U218 dla Indii, 2015-12-14) i południowokoreańskie Hyundai Heavy Industries (Hyundai powalczy w Indiach, 2015-01-19). W grze pozostają też japońskie Mitsubishi Heavy Industries i Kawasaki Shipbuilding Corporation (Indie potwierdzają zainteresowanie Soryu, 2015-03-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.