Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Parrikar potwierdza zakup dodatkowych Scorpene

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 marca 2016

Ministerstwo obrony Indii potwierdziło plan kupna dodatkowych okrętów podwodnych typu Kalvari (Scorpène).

INS Kalvari podczas ceremonii wodowania w stoczni MDL w Bombaju / Zdjęcie: DCNS

Przed kilkoma dniami minister obrony Indii, Manohar Parrikar, potwierdził, że kierowany przez niego resort zamierza zwiększyć zamówienie na konwencjonalne okręty podwodne typu Kalvari (Scorpène). Deklaracja padła podczas wystąpienia przed członkami Lok Sabha, niższej izby indyjskiego parlamentu.

Obecnie Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) oczekuje dostawy 6 OP typu Kalvari. Okręty budowane są przez stocznię MDL (Mazagon Dock Ltd.) z Bombaju, we współpracy z francuską grupą DCNS. Pod koniec ub. r. zwodowano pierwszą z jednostek, INS Kalvari (50). Okręt rozpoczął już serię intensywnych testów morskich, które poprzedzą jego przyjęcie do służby (DCI przeszkoli załogę INS Kalvari, 2015-06-26). INS Kalvari powinien znaleźć się w linii do końca 2016.

Lokalne media zwracają uwagę, że o ile zapowiedzi zwiększenia zamówienia na OP typu Kalvari padały już wcześniej, nigdy dotąd nie deklarowano tego oficjalnie przed członkami parlamentu (Kolejne Scorpene dla Indii, 2015-12-23). W opinii komentatorów rządowi zależy nie tylko na zwiększeniu potencjału bojowego BNS, ale także utrzymaniu miejsc pracy w Bombaju, a także zachowaniu grupy wysokokwalifikowanych i doświadczonych pracowników stoczni MDL.

Ministerstwo obrony Indii wciąż opracowuje szczegóły Project 75India (P-75I). Jego założeniem jest nabycie kolejnych 6 konwencjonalnych OP. W odróżnieniu od obecnie budowanych Kalvari, nowe jednostki otrzymają układ pędny niezależny od powietrza atmosferycznego (AIP). Będą też zdolne do przenoszenia i odpalania pocisków manewrujących BrahMos. W przetargu na dostawę okrętów udział najprawdopodobniej wezmą: DCNS, niemiecka TKMS (ThyssenKrupp Marine Systems, U218 dla Indii, 2015-12-14) i południowokoreańskie Hyundai Heavy Industries (Hyundai powalczy w Indiach, 2015-01-19). W grze pozostają też japońskie Mitsubishi Heavy Industries i Kawasaki Shipbuilding Corporation (Indie potwierdzają zainteresowanie Soryu, 2015-03-30).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.