Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Puma może być produkowana w Czechach

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 22 listopada 2017

Niemcy deklarują, że spółki zbrojeniowe Republiki Czeskiej dopuszczone zostaną na zasadach partnerów do programu rozwoju Pumy / Zdjęcie: PSM

Jest to znaczący akcent w toczącej się już od wielu miesięcy zaciętej rywalizacji o nowy bwp dla Armii Republiki Czeskiej. Nowy wóz zastąpić powinien w trzeciej dekadzie XXI wieku dotychczasowe pojazdy bojowe piechoty wojsk lądowych naszych południowych sąsiadów – produkowane lokalnie w dawnej Czechosłowacji odmiany BMP-1 i BMP-2 (dziś Czechy mają 170 w dyspozycji). Praga zamierza się wyposażyć w 210 nowej generacji bojowych wozów piechoty, przeznaczając na to fundusz w wysokości 50 mld koron (ok. 2,3 mld USD).

Praskie MON ogłosiło 21 listopada, że faza prób i testów poligonowych pięciu wozów (CV 90 BAE Systems, ASCOD 2 General Dynamics European Land Systems, Lynx Rheinmetall’a, Szakal Excalibura i Puma PSM), które ubiegają się o ten lukratywny kontrakt została właśnie zakończona). Oznacza to, że teraz przyszedł czas na deklaracje produkcyjno-techniczne i finansowe przed ostateczną rozgrywką (BAE Systems rozwija współpracę we Włoszech, 2017-07-25, Otwarto wytwórnię Ajaxów, 2016-03-08, Oferta Rheinmetalla dla Czech, 2017-05-31).

Niemcy z PSM deklarują, że spółki zbrojeniowe Republiki Czeskiej dopuszczone zostaną na zasadach partnerów do programu rozwoju Pumy, będą brały także udział w jej produkcji dla armii czeskiej i na eksport. Jeśli do tego dojdzie, za naszą południową granicą wytwarzany będzie lokalnie najnowocześniejszy wóz bojowy Europy. Co w oczywisty sposób wpłynie na kondycję polskiej zbrojeniówki.

Na początku sądzono, że wielka pancerna rywalizacja europejska o rynek czeski zostanie rozstrzygnięta jeszcze przed październikowymi wyborami powszechnymi. Jednak obecnie w nowej konstelacji politycznej już nowy rząd w nich wyłoniony pokieruje dalej jej kierunkiem i dokona ostatecznego wyboru. Nie jest żadną tajemnicą, że powiększony w 2017 fundusz obrony, przeznaczony na techniczną modernizację armii Praga zamierza wykorzystać wydatnie wzmacniając międzynarodową pozycję swojej zbrojeniówki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra