Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35C znowu na pokładzie Lincolna

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 sierpnia 2018

US Navy rozpoczęła 28 sierpnia kolejne próby operowania wielozadaniowych samolotów bojowych F-35C Lightning II z pokładu atomowego lotniskowca USS Abraham Lincoln (CVN 72), typu Nimitz. Okręt znajduje się na wodach Atlantyku w dniu. W testach bierze udział 6 F-35C z eskadr uderzeniowo-myśliwskich VFA-125 Rough Raiders i VFA-147 Argonauts z NAS Lemoore w Kalifornii.

F-35C na pokładzie lotniskowca USS Abraham Lincoln / Zdjęcie: US Navy

Celem obecnie prowadzonych testów jest ocenienie dostosowania infrastruktury lotniskowca do potrzeb F-35C, współdziałania z innymi statkami powietrznymi wchodzącymi w skład grupy lotniczej okrętu. Sprawdzone będą także zagadnienia logistyczne związane z obsługą techniczną samolotów (Lotniskowce zmieniają porty macierzyste, 2018-08-03).

Jak mówi wadm. Dale Horan, dyrektor biura odpowiedzialnego za wdrożenie F-35C do jednostek lotnictwa US Navy: Chcemy zobaczyć, jak F-35C jest zintegrowany z okrętem, czy możemy go obsługiwać, czy mamy odpowiednią ilość części zamiennych, czy możemy zapewnić zdatność do lotu F-35C, czy możemy dokonać naprawy? Takimi zagadnieniami się zajmujemy.

Jednocześnie US Navy sprawdza skuteczność użycia F-35C w rzeczywistych scenariuszach. Integrujemy się z grupą lotniskowcowi i wykonujemy wiele misji, takich jak np. działania defensywne przeciwko lotnictwu przeciwnika i zwalczanie okrętów podwodnych – dodaje kpt. Matt Norris z zespołu odpowiadającego za próby operacyjne F-35. Kluczowym aspektem jest zbadanie zdolności F-35C do utrzymania łączności i wymiany danych taktycznych z lotniskowcem i innymi pokładowymi samolotami bojowymi, w tym F/A-18E/F Super Hornet (F-35C operują z Lincolna , 2018-03-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.