Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rheinmetall i BAE Systems łączą siły

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 21 stycznia 2019

Rheinmetall i BAE Systems ogłosiły dziś, że podpisały umowę o utworzeniu spółki joint venture, która zajmować się będzie projektowaniem, produkcją i wsparciem eksploatacji pojazdów wojskowych w W. Brytanii. Nowe przedsiębiorstwo będzie miało siedzibę w zakładach BAE Systems w Telford w Anglii i zapewni utrzymanie ponad 400 miejsc pracy w W. Brytanii, a także zachowanie kluczowych zdolności technologicznych i technicznych.

Głównym udziałowcem Rheinmetall BAE Systems Land będzie Rheinmetall, posiadający 55% akcji BAE Systems Land UK. Brytyjczycy zachowają pozostałe 45% / Zdjęcie: BAE Systems 

Zgodnie z umową Rheinmetall zapłaci 28,6 mln GBP (ok. 139 mln zł) za 55% udziałów w dziale BAE Systems Land UK. Brytyjczycy zachowają pozostałe 45%. Joint venture będzie nosiło nazwę Rheinmetall BAE Systems Land (RBSL). Zakończenie procesu zatwierdzenia przez organy regulacyjne przewiduje się w pierwszej połowie 2019. Proponowane joint venture nie obejmuje działów BAE Systems zajmujących się amunicją i systemami uzbrojenia ani ich udziałów w joint venture CTAI z Nexterem.

RBSL ma zajmować się zarządzaniem flotą i rozwijaniem wsparcia wozów bojowych. Spółka chce też dostarczać nowe pojazdy piechoty zmechanizowanej (Mechanised Infantry Vehicle, MIV) dla British Army (wojsk lądowych Wielkiej Brytanii) i brać udział w innych strategicznych programach wozów bojowych.

RBSL będzie w stanie utworzyć setki dodatkowych miejsc pracy w Wielkiej Brytanii, zarówno w Telford, jak i w szerszym łańcuchu dostaw. Początkowo koncentrując się na głównych programach w Wielkiej Brytanii, RBSL będzie również stanowić integralną część działu Rheinmetall Vehicle Systems i będzie uczestniczyć w różnych globalnych działaniach i umowach dotyczących pojazdów wojskowych (Prototyp zmodernizowanego Challengera 2, 2018-10-04, Nowe zdolności Terriera , 2016-02-12).

Zależy nam na rozwoju działalności dotyczącej wozów bojowych, aby lepiej służyć przyszłym interesom naszych klientów. Połączenie sił z Rheinmetallem w Wielkiej Brytanii zapewni nam nowy wymiar działalności w obszarze pojazdów i pozwoli dostarczać produkty, usługi i technologie, które pomagają wojskom lądowym w osiągnięciu ich kluczowych funkcji. Cieszymy się na myśl o współpracy i chcemy, aby joint venture było zaufanym dostawcą dla armii brytyjskiej i naszych międzynarodowych klientów – powiedziała Jennifer Osbaldestin, dyrektor zarządzająca działu BAE Systems Land UK.

Widzimy ogromny potencjał nowego joint venture dla Rheinmetalla, BAE Systems, a także naszych klientów. Połączone możliwości naszych dwóch wspaniałych firm pozwolą zaoferować naszym klientom kompleksowe portfolio pojazdów wojskowych i związanych z nimi technologii, dziś i w przyszłości. Z dumą inwestujemy w Wielkiej Brytanii i oczekujemy, że w najbliższych latach znacząco zwiększymy działalność oraz rozbudujemy wytwórnię w Telford – dodał Ben Hudson, szef globalnego działu systemów samochodowych Rheinmetall.

Działalność Rheinmetalla w Wielkiej Brytanii obejmuje Rheinmetall Defense UK (RD UK) i Rheinmetall MAN Military Vehicles UK (RMMV UK), które są dostawcami dla brytyjskiego resortu obrony, wspierając brytyjskie wojsko w wielu obszarach, w tym związanych z pojazdami, amunicją i pomocy technicznej.

Porozumienie z BAE Systems jest kolejnym krokiem Rheinmetalla w strategii ekspansji, której celem jest zdominowanie europejskiego rynku sprzętu wojskowego oraz przeciwdziałanie fuzji niemieckiego Krauss Maffei i Wegmann i francuskiego Nextera. Pod koniec listopada 2018 Rheinmetall ujawnił, że dyskutuje o przejęciu KMW, co pozwoliłoby mu kontrolować spółkę joint venture KNDS, którą tworzą KMW i Nexter. W razie powodzenia Rheinmetall stałby się krajowym producentem wozów bojowych na trzech największych rynkach europejskich (Francja, Niemcy i W. Brytania), a także w Szwecji. Dzięki temu Niemcy zyskaliby kontrolę nad przyszłymi projektami francusko-niemieckimi, a zwłaszcza czołgiem podstawowym nowej generacji (Amunicja czołgowa dla Bundeswehry, 2018-11-21, Eurosatory2018: Prezentacja EMBT, 2018-06-11).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.