Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Super Hornet startuje z rampy

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, 22 grudnia 2020

Boeing i US Navy przeprowadziły w bazie Patuxent River próby startu wielozadaniowego samolotu bojowego F/A-18E Super Hornet ze składu Air Test and Evaluation Squadron 23 (VX-23) Salty Dogs, ze specjalnej naziemnej rampy, odwzorowującej fragment pokładu lotniskowca. Urządzenie to było używane już wcześniej, do analogicznych prób F-35B, dla potrzeb Brytyjczyków (HMS Queen Elizabeth odwiedzi Japonię , 2020-12-11, F-35B startuje z rampy, 2015-06-24).

F/A-18E z VX-23 startuje z naziemnej rampy znajdującej się w bazie Patuxent River / Zdjęcie: Boeing

Pierwsze udane i bezpieczne starty F/A-18E z rampy rozpoczynają proces walidacji tej procedury, umożliwiającej skuteczne operowanie Super Hornetów z pokładów lotniskowców marynarki wojennej Indii. F/A-18 Block III Super Hornet nie tylko zapewni indyjskiej marynarce wojennej znakomite zdolności bojowe, ale także stworzy możliwości współpracy lotnictwa morskiego Stanów Zjednoczonych i Indii – powiedział Ankur Kanaglekar, odpowiedzialny za sprzedaż samolotów wojskowych Boeinga.

Rampa startowa, zastępującą katapulty używane do startu samolotów z lotniskowców, powoduje, że samolot nabiera większej prędkości postępowej i pionowej i może wystartować z większą masą uzbrojenia z pokładu o mniejszej długości. Korzystanie z rampy nie wymaga także ustawiania okrętu pod wiatr i zwiększania prędkości lotniskowca podczas operacji lotniczych, co nie utrudnia manewrowania w zespole.

 

Bhāratīya Nau Senā (marynarka wojenna Indii) ma obecnie na stanie 2 lotniskowce z rampą startową. INS Vikramaditya, jest przebudowany z radzieckiego krążownika lotniczego projektu 11434 Admirał Gorszkow, a zbudowany przez rodzimy przemysł INS Vikrant, rozpoczął niedawno próby stoczniowe. Konfiguracja kolejnego lotniskowca, INS Vishal, nie została jeszcze ostatecznie ustalona (Próby stoczniowe INS Vikrant, 2020-12-02).

Dla potrzeb INS Vikrant i INS Vishal Indie zamierzają pozyskać nowe pokładowe wielozadaniowe samoloty bojowe. Jedną z oferowanych konstrukcji jest Super Hornet.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.