Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Vishal z siłownią atomową

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 19 lipca 2015

Dowództwo marynarki wojennej Indii skłania się do wyposażenia w atomową siłownię drugiego z rodzimych lotniskowców typu Vikrant.

Budowa INS Vishal powinna rozpocząć się pod koniec obecnej dekady. BNS zakłada, że okręt wejdzie do służby w drugiej połowie następnej dekady

Dowództwo Bhāratīya Nau Senā (marynarki wojennej Indii) kończy prace nad konfiguracją INS Vishal (Finalizacja konfiguracji INS Vishal, 2015-05-08), drugiego z lotniskowców typu Vikrant. Okręt zbuduje Cochin Shipyard ze stanu Kerala, na południu kraju. W ostatnich tygodniach ministerstwo obrony Indii rozesłało zaproszenie do współpracy w przedsięwzięciu 9 rodzimym stoczniom, w tym kilku prywatnych.

Nowy lotniskowiec będzie wypierał 65 tys. t. Dla porównania, wyporność budowanego od 2009 INS Vikrant wynosi zaledwie 40 tys. t. (INS Vikrant opuścił suchy dok stoczni, 2015-06-11). Okręt zostanie też najprawdopodobniej wyposażony w katapulty elektromagnetyczne (EMALS), produkowane przez przedsiębiorstwo General Atomics i liny hamujące. Pozwoli to na operowanie z jego pokładu większym samolotom bojowym niż MiGi-29K, które stanowią wyposażenie INS Vikramaditya i mają bazować na pokładzie wspomnianego INS Vikrant (INS Vikramaditya otrzymał nowe uzbrojenie, 2015-07-16; Indyjski pilot lądował na lotniskowcu, 2014-02-08).

Przedstawiciele ministerstwa obrony poinformowali lokalne media, że bardzo poważnie pod uwagę brane jest wyposażenie jednostki w atomową siłownię, zamiast klasycznej turbiny gazowej. Ostateczna decyzja uzależniona będzie od potencjału technologicznego indyjskiego przemysłu i zakresu pomocy udzielonej ewentualnie przez USA.

Indie zwróciły się do potencjalnych podwykonawców nowego lotniskowca o możliwe warunki wsparcia jego budowy. Pytania skierowały do brytyjskiego BAE Systems, francuskiej DCNS, amerykańskiego Lockheed Martina i rosyjskiej AO Rosoboroneksport. Odpowiedzi powinny trafić do władz w New Delhi do 22 lipca.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.