Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

INS Arighat w służbie do końca 2024

Przemysł stoczniowy, Marynarka wojenna, 31 maja 2024

Serwis IHS Janes poinformował, że wprowadzenie do służby INS Arighat (SSBN 81), drugiego indyjskiego okrętu podwodnego o napędzie jądrowym, uzbrojonego w pociski balistyczne nastąpi w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Jeśli te plany się ziszczą, to uzyska gotowość operacyjną prawie siedem lat po zwodowaniu.

Indyjskie okręty typu Arihant są jednym z efektów kampanii Samowystarczalne Indie, ale ich budowa napotyka wieloletnie opóźnienia / Zdjęcie: X

Arighat opuścił suchy dok stoczni w Visakhapatnam w listopadzie 2017. Warto jednak przypomnieć, że już kilkukrotnie zapowiadano podniesienie bandery na tej jednostce. Początkowo miała wejść do służby jeszcze pod koniec ubiegłej dekady. Dlatego do tych informacji o rychłym wejściu do służby Arighata należy podchodzić bardzo ostrożnie.

Jednostka jest drugim z trzech okrętów o napędzie jądrowym powstałych w Indiach. Pierwszy – INS Arihant - został zwodowany w lipcu 2009, a do służby wszedł w sierpniu 2016. Natomiast trzeci, INS Aridhaman, opuścił suchy dok w listopadzie 2021 i nadal znajduje się w fazie prób morskich, które, znając realia na subkontynencie indyjskim, będą się przedłużać. W budowie jest jeszcze czwarty okręt. którego jeszcze nie ochrzczono, a data wejścia do służby jest bardzo odległa.

Drugi indyjski boomer ma długość 111,6 m, szerokość 11 m, a wyporność to ok. 6000 t. Jest zasilany przez ciśnieniowy reaktor lekkowodny (LWR) o mocy 82,5 MW, opracowany przy wsparciu Rosji. Dzięki temu może osiągnąć prędkość maksymalną 24 w. w zanurzeniu, zaś na powierzchni – 10 w. Uzbrojony jest w 12 rakiet balistycznych K-15 Sagarika (SLBM), opracowanych przez indyjską państwową Organizację Rozwoju i Badań Obronnych (DRDO). Pociski te wystrzeliwane są z czterech wyrzutni pionowego startu. K-15 ma zasięg od 750 km do 1900 km.

Arighat jest zbudowany z rosyjskiej stali odpowiadającej amerykańskiej stali klasy HY-80. Okręt podwodny jest podzielony na siedem przedziałów. Arighat ma również podwójny kadłub, w którym znajdują się zbiorniki balastowe, dwa rezerwowe silniki pomocnicze i chowany ster strumieniowy zapewniający awaryjne zasilanie (INS Arihant odpalił pocisk balistyczny, 2022-10-21, INS Arihant w linii, 2016-10-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.