Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie o Pakistańczykach w Kaszmirze

Strategia i polityka, 05 marca 2013

Według indyjskich mediów, w br. doszło już do 24 przypadków złamania przez Pakistan zawartego w 2003 zawieszenia broni na terenie spornego Kaszmiru. W ostatnich 3 latach tego typu incydentów miało być aż 188.

Nie wszystkie incydenty na pograniczu Kaszmiru są sprowokowane. W najwyższych partiach gór, przy słabym oznakowaniu linii demarkacyjnej, nie trudno o nieumyślne jej przekroczenie. Stało się tak niedawno w przypadku pakistańskiego żołnierza, którego Hindusi zastrzelili po krótkiej wymianie ognia. Pakistan nie rościł z tego powodu żadnych pretensji. Wydarzenie to charakteryzuje jednak bardzo wysoki stopień napięcia między obu krajami / Zdjęcie: Firstpost

Indyjskie media powołują się na anonimowe źródła w dowództwie wojsk lądowych. Według informatorów, większość incydentów, bo aż 20, miała miejsce w styczniu (Znowu strzały w Kaszmirze, 2012-11-07). Do najgłośniejszego doszło na początku roku. W wyniku zasadzki na patrol indyjskich pograniczników, śmierć poniosło 2 z nich. Największe kontrowersje wzbudził sposób obejścia się napastników z ciałami ofiar. Co najmniej jednemu z żołnierzy ucięto głowę (Gorąco na linii Indie-Pakistan, 2013-01-10).

Incydenty związane z naruszeniem zawieszenia broni w Kaszmirze inicjują obie strony. Jak zaznacza jednak New Delhi, w ostatnich latach odnotowywana jest intensyfikacja działań prowokowanych przez stronę pakistańską. Hindusi twierdzą, że w latach 2010-2012 było 188 takich przypadków, przy czym ich liczba rosła z roku na rok. W 2010 odnotowano 44 incydenty, rok później 51, a w 2012 już 93. W ich wyniku zginęło 3 żołnierzy, a 16 odniosło rany.

Wzrost liczby incydentów granicznych w Kaszmirze tylko do pewnego stopnia jest wynikiem problemu roszczeń terytorialnych odnośnie spornego rejonu. Zjawisko to wpisuje się też w ogólną tendencję do zaostrzania relacji pomiędzy Indiami i Pakistanem. Obydwie strony oskarżają się wzajemnie m.in. o próby destabilizacji wewnętrznej (np. poprzez sponsorowanie zbrojnych grup ekstremistycznych) oraz szpiegostwo.

Jednocześnie trwa wzmacnianie sił wojskowych po obu stronach granicy. Indie zdecydowały się w ostatnim czasie m.in. na rozbudowę podziemnych magazynów broni (Indie budują podziemne magazyny, 2013-01-21). W rejony przygraniczne trafiają także nowoczesne myśliwce Su-30MKI (Kolejna eskadra Su-30MKI, 2012-09-26).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.