Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Altay i Anka dla Arabii Saudyjskiej

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 26 kwietnia 2013

Arabia Saudyjska zamierza zakupić w Turcji czołgi Altay i bsl Anka. Informację podał miejscowy dziennik Vatan.

Przedstawiciel TAI, Muharrem Dortkasli podkreśla, że turecki bsl Anka może zabrać większy ładunek (ponad 200 kg), niż jego izraelski odpowiednik (udźwig Herona to 185 kg) na wysokość 9 000 m. Jest zdolny do 24-godzinnych misji w każdych warunkach atmosferycznych. Wyposażony został w instalację przeciwoblodzeniową, a podczas misji w gorącym klimacie, także w chłodzenie. Skrzydła bsl Anka, podobnie jak sekcja ogonowa, mogą zostać rozmontowane. Podwozie jest całkowicie chowane / Zdjęcie: TAI

Tydzień temu doszło do wizyty szefa sztabu generalnego wojsk lądowych Arabii Saudyjskiej marszałka polnego Husejna bin Abdullaha Al-Kabila w Stambule, gdzie spotkał się z prezydentem Turcji Adullahem Gulem, premierem Recepem Tayypem Erdoganem i tureckim szefem sztabu generałem Necdetem Ozerem. Na łamach dziennika Vatan znalazła się informacja, że pretekstem do wizyty były negocjacje w sprawie zakupu czołgów Altay oraz bezpilotowców Anka. Tylko na te pierwsze Arabia Saudyjska zamierza przeznaczyć 2 mld USD.

W 2004 Ankara zdecydowała się na stworzenie własnego czołgu podstawowego, który docelowo ma zastąpić czołgi M48, niezmodernizowane odmiany M60 i Leopardy 1. W tym celu w 2008 Otokar podjął współpracę z południowokoreańską Hundai Rotem (Korea pomoże zbudować Turcji nowoczesny czołg, 2008-07-30). W listopadzie 2012 miała miejsce prezentacja prototypu nowego czołgu (Prezentacja prototypu czołgu Altay, 2012-11-22). Rozpoczęcie produkcji seryjnej planowane jest na 2017.

O chęci zakupu przez Arabię Saudyjską bsl Anka (Feniks) informował już w 2012 dyrektor generalny Turkish Aerospace Industries (TAI) Muharrem Dortkasli. W wywiadzie stwierdził, że turecki produkt jest lepszy od odpowiedników izraelskich, zarówno pod względem technicznym, jak też ograniczeń politycznych związanych z dostępem do rozwiązań technicznych i serwisowania. Amerykańskie restrykcje wymusiły na Turkach rozwój własnych bezzałogowców uderzeniowych (Bojowy Anka, 2012-07-19). Jeżeli Arabia Saudyjska zakupi maszyny z TAI, będzie drugim po Egipcie krajem użytkującym tureckie bsl (Egipt kupuje 10 bsl Anka, 2012-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.