Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Eskadra Su-30MKI w Tańdźawur

Lotnictwo wojskowe, 15 maja 2013

W ciągu 2 tygodni wojska lotnicze Indii uruchomią nową bazę lotniczą w Tańdźawur na południu kraju. W przyszłości będzie tam stacjonowała eskadra myśliwców Su-30MKI.

Su-30MKI indyjskich wojsk lotniczych. Docelowo Indie chcą dysponować ponad 270 samolotami tego typu / Zdjęcie: Airfighter’s Blog

Instalacja zlokalizowana jest w Tańdźawur na terenie południowego stanu Tamilnadu. Przejęta przed kilkoma laty przez wojska lotnicze Indii, jest obecnie poddawana intensywnej przebudowie i modernizacji. Jej oficjalne uruchomienie ma nastąpić 27 maja br.

Docelowo na terenie nowej bazy lotniczej stacjonować ma eskadra Su-30MKI, licząca 16-18 myśliwców. Jednostka zostanie tam jednak oficjalnie ulokowana dopiero w 2015, kiedy zakończą się wszystkie prace modernizacyjne. Do tego czasu wojska lotnicze Indii planują czasowe bazowanie na jej terenie pozostałych samolotów wojskowych, tak myśliwskich, jak i transportowych.

Plan dyslokowania eskadry Su-30MKI na południu kraju jest swego rodzaju novum w stosunku do dotychczasowej polityki wojsk lotniczych Indii. Do tej pory większość eskadr wyposażonych w te samoloty lokalizowana była w pobliżu granic z ChRL i Pakistanem (Kolejna eskadra Su-30MKI, 2012-09-26, a więc na obszarach potencjalnej konfrontacji.

Rozbudowa instalacji w Tańdźawur świadczy o tym, że New Delhi zdaje sobie sprawę z potrzeby odpowiedniego zabezpieczenia przestrzeni powietrznej nad takimi obszarami jak Zatoka Bengalska czy Archipelag Andamanów i Nikobarów (Indie na Nikobarach, 2012-07-31). Działania te są pochodną zmieniającego się układu sił polityczno-wojskowych w rejonie Oceanu Indyjskiego oraz subkontynentu indyjskiego (ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19, Chińskie OP na Oceanie Indyjskim, 2013-04-08).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.