Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Antony broni Tejasa

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 31 maja 2013

Minister obrony Indii, A.K. Antony, poinformował, że proces wdrażania lekkich myśliwców HAL Tejas zostanie przyspieszony. Ponownie bronił też całego programu, który ma już 30 lat.

Docelowo New Delhi chce zakupić około 300 myśliwców Tejas LCA. Większość z nich ma trafić do wojsk lotniczych. Marynarka wojenna ma otrzymać ok. 40 maszyn / Zdjęcie: Airsky Images

Program lekkiego myśliwca Tejas LCA rozwijany jest od lat 1980. Zanotował wieloletnie opóźnienie. Jest też o wiele droższy, niż pierwotnie zakładano (Jeszcze droższy Tejas, 2012-12-10). W powszechnej opinii ekspertów jest to wynik nieprzystosowania indyjskiego przemysłu, a HAL w szczególności, do opracowania nowej, rodzimej konstrukcji, przy bardzo ograniczonej pomocy zagranicznych producentów lotniczych.

Według ostatniej wypowiedzi ministra obrony, A.K. Antony`ego, takie rozwiązanie gwarantuje jednak, pomimo nieuniknionych problemów podczas fazy badawczej i rozwojowej, większą niezależność państwa-odbiorcy na etapie zakupu oraz eksploatacji maszyny. Jako przykład na potwierdzenie swojej tezy, Antony przypomniał o ciągnących się od początku 2012 negocjacjach w sprawie zakupu 126 myśliwców wielozadaniowych Rafale (Mniej Rafale dla Indii?, 2013-01-17).

Minister powiedział, że proces certyfikacji myśliwców zostanie przyspieszony. Do uzyskania pełnej gotowości operacyjnej ma dojść jeszcze w 2014, a nie jak deklarowano do niedawna, w 2015 (Tejas w służbie od 2015?, 2013-02-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.