Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjska prowokacja na Filipinach

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 13 czerwca 2013

Cztery okręty indyjskiej marynarki wojennej zawinęły do portu morskiego w Manili w ramach kilkudniowej kurtuazyjnej wizyty.

W ramach zacieśniania sojuszniczych relacji, Indie wysłały do Manili 4 okręty marynarki wojennej: niszczyciel typu Rajput, INS Ranvijay (D55), fregatę Projektu 17, INS Satpura (F48) (na zdjęciu), korwetę typu Kora, INS Kirch (P62) oraz okręt zaopatrzeniowy INS Shakti (A57) / Zdjęcie: US Navy

Indyjskie okręty zawinęły do Manili we środę. Pozostaną na miejscu do końca bieżącego tygodnia. W trakcie pobytu w stolicy Filipin, Hindusi wezmą udział w zaplanowanych licznych wydarzeniach i uroczystościach, mających pogłębić sojusznicze relacje pomiędzy obydwoma państwami.

Pomimo oficjalnych deklaracji o czysto kurtuazyjnym charakterze wizyty w stolicy Filipin, obecność indyjskich okrętów ma jeszcze jeden podtekst. Jest nim próba wywarcia presji na ChRL, z którą zarówno New Delhi jak i Manila utrzymują trudne stosunki, a ich bilateralne relacje pozostają w ostatnich latach naznaczone rywalizacją strategiczną.

Z tego powodu indyjska wizyta w Manili wpisuje się w strategię New Delhi zmierzającą do budowy sieci sojuszy polityczno-wojskowych, których celem ma być ustanowienie przeciwwagi dla rosnących wpływów ChRL w Azji (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Zaledwie przed kilkoma dniami Indie zapowiedziały przeprowadzanie corocznych ćwiczeń wojskowych razem z Japonią (Indyjsko-japońskie manewry morskie, 2013-05-27). Ruch ten spotkał się z krytyką ze strony władz w Pekinie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.