Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolejny indyjski lotniskowiec opóźniony

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 października 2012

Przedstawiciele stoczni odpowiedzialnej za budowę pierwszego rodzimego lotniskowca dla indyjskiej marynarki wojennej, INS Vikrant, oznajmili że jego oddanie do użytku opóźni się o co najmniej 3 lata.

INS Vikrant w czasie budowy

INS Vikrant jest pierwszym z dwóch budowanych obecnie przez Indie rodzimych lotniskowców. Za powstanie okrętu odpowiedzialna jest stocznia Cochin Shipyard Limited zlokalizowana w stanie Kreala na południu kraju. Pierwotnie jednostka miała wejść do służby do 2015 i stanowić podstawę jednej z dwóch planowanych do utworzenia przez New Delhi do tego czasu grup lotniskowcowych.

Według producenta, dotrzymanie wyznaczonego terminu będzie jednak niemożliwe. Obecnie zakłada się, że okręt zostanie przekazany odbiorcy dopiero w okolicach 2018. Powodem tak dużego późnienia są problemy z konstrukcją układu napędowego lotniskowca, w tym, m.in. z wykonaniem odpowiedniej jakości skrzyni przekładniowych, o których stocznia informowała już w przeszłości. Wcześniej jednak zakładano wydłużenie prac konstrukcyjnych tylko o 2 lata.

Ujawnione niedawno przez Cochin Shipyard Limited informacje są kolejnym z długiej listy problemów trapiących plany New Delhi  związane z wprowadzeniem w najbliższym czasie do służby trzech lotniskowców. Pierwszym z nich miał być INS Vikramaditya (ex-rosyjski krążownik lotniczy Admirał Gorszkow), który miał zostać przekazany indyjskiej marynarce wojennej 4 grudnia 2012. Jednak ze względu na awarię układu napędowego jednostki powstałą w trakcie realizowanych prób morskich, okręt będzie musiał zostać poddany naprawie i dodatkowym testom, które mogą potrwać nawet rok (Kolejne opóźnienie INS Vikramaditya, 2012-09-17, Kara za opóźnienie INS Vikramaditya?, 2012-10-09).

W ostatnim czasie problemy pojawiły się też w przypadku drugiego z budowanych przez Indie rodzimych lotniskowców – przyszłego INS Vishal. Według ogłoszonych niedawno planów, jednostka ta ma zostać w przyszłości znacząco przeprojektowana, bazując na doświadczeniach wyniesionych z budowy INS Vikrant (Indyjskie lotniskowce, 2012-07-30).

Opóźnienia w budowie oraz odbiorze planowanych lotniskowców stawiają indyjską marynarkę wojenną w trudnym położeniu. Obecnie dysponuje ona bowiem jedynie małym, ex-brytyjskim lotniskowcem INS Viraat o wyporności pełnej 28 700 t i mający za sobą łącznie 53 lata służby. Prezentowany przez okręt potencjał operacyjny może okazać się jednak niewystarczający wobec rosnącej w siłę floty ChRL, która w ostatnich tygodniach oficjalnie wprowadziła do swojej floty lotniskowiec Shi Lang (ex-sowiecki Wariag) (Chiny odbierają lotniskowiec, 2012-09-25). Fakt ten może mieć wpływ na toczącą się obecnie indyjsko-chińską rywalizację morską na wodach Oceanu Indyjskiego (Morski wyścig zbrojeń, 2011-01-05) oraz generalny układ sił w regionie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.