Indie oraz Japonia zamierzają zawrzeć porozumienie o zacieśnieniu wojskowej współpracy szkoleniowej. Ma to stanowić odpowiedź na rosnące napięcia w relacjach obydwu państw z ChRL.
Uruchomienie programu cyklicznych bilateralnych ćwiczeń morskich ma być jednym z głównych tematów rozpoczynającej się dzisiaj 4-dniowej wizyty premiera Indii, Manmohana Singha w Japonii. New Delhi nie zdradza zbyt wielu szczegółów powyższych planów, wiadomo jednak, że do dwustronnych spotkań szkoleniowych miałoby dochodzić co roku.
Pierwsze indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie miały miejsce w ub.r. W połowie czerwca 2012 obydwa państwa wzięły udział w JIMEX 12 (Japan India Maritime Exercise), które odbyły się u wybrzeży Japonii. W br. planowana jest 2. edycja JIMEX, która zrealizowana ma zostać na wodach Oceanu Indyjskiego. W przyszłości do wspólnych działań szkoleniowych zaproszone mają zostać pozostałe państwa regionu, w tym m.in. Australia oraz USA.
Nadanie formalnego wymiaru indyjsko-japońskiej współpracy szkoleniowej jest bezpośrednią pochodną ich trudnych relacji z ChRL. Obydwie strony toczą bowiem z Pekinem rywalizację strategiczną, przejawiającą się m.in. w postaci sporów terytorialnych o wyspy Senkaku/Diaoiu (Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20), czy militaryzacją Oceanu Indyjskiego (Wodowanie INS Vikrant w sierpniu, 2013-05-14, ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19).
Dokładnie takie uwarunkowanie zacieśniania indyjsko-japońskiej współpracy wojskowej potwierdziła zresztą, nie bezpośrednio, strona chińska. ChRL publicznie skrytykowała bowiem plany ustanowienia sformalizowanych cyklicznych ćwiczeń morskich pomiędzy New Delhi i Tokio, jednocześnie oskarżając obydwie strony o zbędną intensyfikację napięć w regionie Azji i Pacyfiku.