Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjsko-japońskie manewry morskie

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 27 maja 2013

Indie oraz Japonia zamierzają zawrzeć porozumienie o zacieśnieniu wojskowej współpracy szkoleniowej.  Ma to stanowić odpowiedź na rosnące napięcia w relacjach obydwu państw z ChRL.

Ćwiczenia JIMEX mają być zaczątkiem poszerzania współpracy wojskowej pomiędzy Indiami i Japonią. Z perspektywy New Delhi zbliżenie obydwu państw ma stanowić przeciwwagę dla osi Pekin - Islamabad. Na zdjęciu jeden z indyjskich niszczycieli typu Rajput, INS Rana (D52), który wraz z fregatą INS Shivalik (F47), korwetą typu Kora, INS Karmuk (P64) oraz okrętem zaopatrzeniowym INS Shakti (A57) brał udział w zeszłorocznej edycji JIMEX / Zdjęcie: US Navy

Uruchomienie programu cyklicznych bilateralnych ćwiczeń morskich ma być jednym z głównych tematów rozpoczynającej się dzisiaj 4-dniowej wizyty premiera Indii, Manmohana Singha w Japonii. New Delhi nie zdradza zbyt wielu szczegółów powyższych planów, wiadomo jednak, że do dwustronnych spotkań szkoleniowych miałoby dochodzić co roku.

Pierwsze indyjsko-japońskie ćwiczenia morskie miały miejsce w ub.r. W połowie czerwca 2012 obydwa państwa wzięły udział w JIMEX 12 (Japan India Maritime Exercise), które odbyły się u wybrzeży Japonii. W br. planowana jest 2. edycja JIMEX, która zrealizowana ma zostać na wodach Oceanu Indyjskiego. W przyszłości do wspólnych działań szkoleniowych zaproszone mają zostać pozostałe państwa regionu, w tym m.in. Australia oraz USA.

Nadanie formalnego wymiaru indyjsko-japońskiej współpracy szkoleniowej jest bezpośrednią pochodną ich trudnych relacji z ChRL. Obydwie strony toczą bowiem z Pekinem rywalizację strategiczną, przejawiającą się m.in. w postaci sporów terytorialnych o wyspy Senkaku/Diaoiu (Tajemniczy OP u wybrzeży Japonii, 2013-05-20), czy militaryzacją Oceanu Indyjskiego (Wodowanie INS Vikrant w sierpniu, 2013-05-14, ChRL przejęła port w Gwadarze, 2013-02-19).

Dokładnie takie uwarunkowanie zacieśniania indyjsko-japońskiej współpracy wojskowej potwierdziła zresztą, nie bezpośrednio, strona chińska. ChRL publicznie skrytykowała bowiem plany ustanowienia sformalizowanych cyklicznych ćwiczeń morskich pomiędzy New Delhi i Tokio, jednocześnie oskarżając obydwie strony o zbędną intensyfikację napięć w regionie Azji i Pacyfiku.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.