Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

USA wtrącają się w problem Senkaku/Diaoiu

Strategia i polityka, 21 marca 2013

Japonia i USA będą omawiać wspólne scenariusze reagowania w przypadku zaognienia sytuacji wokół spornych wysp Senkaku/Diaoiu.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia japońskich interesów w kontekście sporu o Senkaku/Diaoiu są ogłoszone niedawno plany przebazowania w ich pobliże grupy myśliwców F-15J / Zdjęcie: MO Japonii

Plany reagowania kryzysowego w kontekście sporu wokół wysp Senkaku/Diaoiu (Kolejne incydenty wokół Senkaku/Diaoiu, 2013-02-28) będą jednym z tematów mających rozpocząć się dzisiaj rozmów pomiędzy szefem połączonych sztabów Japońskich Sił Samoobrony, gen. Shigeru Iwasaki a głównodowodzącym strategicznego dowództwa USPACOM, adm. Samuelem J. Locklearem.

Według źródeł, do których dotarła agencja AFP, potencjalna sytuacja kryzysowa o której mowa, to tak naprawdę ewentualność zbrojnej interwencji ChRL w kontekście sporu o wyspy, włączając w to także ich siłowe zajęcie. Z kolei plany reagowania Japonii i USA na tego typu zdarzenia mają zakładać wykorzystanie własnych sił wojskowych np. w celu odbicia zajętych terenów i odparcia agresora.

Temat japońsko-amerykańskich planów wzbudził już spore kontrowersje w Pekinie. ChRL obawia się, że rozmowy wojskowych są tak naprawdę zawoalowaną próbą wciągnięcia przez Tokio Amerykanów w całość sporów, co jednocześnie pomogłoby Japończykom zwiększyć siłę swych argumentów.

Z takim stwierdzeniem nie zgadzają się z kolei sami Amerykanie. USA stoją bowiem na stanowisku, że przygotowywanie scenariuszy reagowania kryzysowego w przypadku sporu o Senkaku/Diaoiu jest działaniem czysto defensywnym. Co więcej, jako takie realizuje postanowienia zawartego w 1960 amerykańsko-japońskiego porozumienia obronnego.

Warto jednak pamiętać, że bez względu na ich rzeczywisty charakter, rozpoczęte dzisiaj rozmowy wpisują się w szerszą strategię Tokio zmierzającą do zwiększenia swego potencjału obronnego w sporze terytorialnym z ChRL. W przeszłości japońskie władze ogłosiły już plany militaryzacji terytoriów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie Senkaku/Diaoiu (Japonia zwiększa budżet obronny, 2013-01-07, Chińskie okręty znów blisko Senkaku/Diaoiu, 2013-01-21), a także zintensyfikowały starania zmierzające do zmiany mocno defensywnej konstytucji, ograniczającej w dużym stopniu możliwości zaangażowania operacyjnego japońskich wojsk poza granicami kraju.

Ponadto, w zeszłym tygodniu Japończycy wezwali też państwa członkowskie ASEANu do zwiększenia współpracy w dziedzinie obronności (Japonia z ASEAN przeciwko ChRL, 2013-03-13), zwłaszcza w kontekście rosnącego potencjału wojskowego ChRL (Wzrost budżetu obronnego ChRL o 10,7% , 2013-03-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.