Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wodowanie INS Vikrant w sierpniu

Marynarka wojenna, 14 maja 2013

Ministerstwo obrony Indii potwierdziło termin planowanego wodowania pierwszego rodzimego lotniskowca, INS Vikrant. Według obecnego terminarza, ma do tego dojść 12 sierpnia br.

Jedynym obecnie lotniskowcem indyjskiej marynarki wojennej jest prezentowany na zdjęciu INS Viraat. Jego wiek (w służbie od 54 lat) oraz technologiczne nieprzystosowanie do wymogów współczesnego pola walki sprawiają, że okręt będzie musiał w najbliższym czasie zostać zastąpiony nowszymi konstrukcjami, takimi jak INS Vikramaditya, INS Vikrant i INS Vishal / Zdjęcie: Chinese Military Review

Informację taką podała agencja prasowa Press Trust of India, powołując się na wypowiedź ministra obrony kraju, A.K. Antony’ego sprzed kilku dni. Uroczystość odbędzie się na terenie stoczni Cochin Shipyard Limited, odpowiedzialnej za budowę okrętu.

Informacja o planowanym na sierpień br. wodowaniu INS Vikrant  pojawia się chwili, gdy lokalne media przekazują kolejne doniesienia o opóźnieniach w programu budowy 2 innych rodzimych lotniskowców. Jesienią 2012 indyjska prasa informowała o przesunięciu terminu oddania do użytku INS Vikrant z 2015 na 2018. Główną przyczyną tego stanu rzeczy miały być m.in. problemy z konstrukcją układu pędnego jednostki (Kolejny indyjski lotniskowiec opóźniony, 2012-10-15).

Co więcej, wskutek problemów konstrukcyjnych INS Vikrant, producent miał też zdecydować się na przeprojektowanie 2. z okrętów, przyszłego INS Vishal. To z kolei może spodowodować kolejne problemy techniczne związane z budową lotniskowca, prowadząc do dodatkowych opóźnień oraz wzrostu całkowitych kosztów programu lotniskowcowego.

Przypomnijmy, że w obecnej chwili indyjska marynarka wojenna nie dysponuje żadnym lotniskowcem. Jedyny znajdujący się w służbie okręt tej klasy, INS Viraat (R 22) przechodzi remont i prace mające na celu przedłużenie jego resursu (INS Viraat jeszcze przez 3 lata, 2013-04-29, Indie bez lotniskowca, 2013-03-11). Z kolei dopiero pod koniec br., New Delhi odbierze od Rosjan zakupiony w przeszłości INS Vikramaditya (ex-Admirał Gorszkow) (Nie będzie odszkodowania za INS Vikramaditya?, 2013-03-29, Ustalono termin odbioru INS Vikramaditya, 2013-03-12).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.