Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Arktyczna strategia Waszyngtonu

Strategia i polityka, 17 maja 2013

Biały Dom opublikował długo wyczekiwaną nową strategię zaangażowania na obszarach arktycznych.

Jednym z podstawowych warunków realizacji amerykańskiej strategii względem Dalekiej Północy będzie wykorzystanie potencjału straży przybrzeżnej (USCG). Na zdjęciu (po prawej) przyjęty do służby w 1999 konwencjonalny lodołamacz USCGC Healy (WAGB 20) asystujący rosyjskiemu tankowcowi Renda / Zdjęcie: USCG

Dokument National Strategy for the Arctic Region został opublikowany przez Biały Dom przed kilkoma dniami. Zawiera w sobie standardowe określenie uwarunkowań zainteresowania politycznego USA względem Arktyki oraz główne wyznaczniki zaangażowania operacyjnego Waszyngtonu na Dalekiej Północy.

W generalnym ujęciu, założenia amerykańskiej strategii względem Arktyki nie zmieniły się w porównaniu do analogicznego dokumentu z 2009. Polityka arktyczna Waszyngtonu w dalszym ciągu ma na celu zwiększenie stopnia ochrony wojskowej interesów strategicznych USA w regionie (Operation Nanook 2012, 2012-08-06, Trwają Northern Eagle 2012, 2012-08-24), pogłębienie wiedzy na temat stopnia zmian klimatycznych oraz wynikających z tego zjawiska możliwości eksploatacji surowców naturalnych, a także stałe pogłębianie współpracy z pozostałymi państwami aktywnymi na Dalekiej Północy.

W kategoriach życzeniowych należy natomiast traktować stanowiącą swego rodzaju novum deklarację próby ratyfikowania Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza z 1982, zawartą w Montego Bay na Jamajce. Jest to najważniejszy akt prawa międzynarodowego warunkujący kwestie związane m.in. z rozwiązywaniem morskich sporów terytorialnych (w tym m.in. w kontekście Arktyki).

Dotychczasowy brak ratyfikacji Konwencji przez USA mocno wiązał Waszyngtonowi ręce, ograniczając zakres możliwych do podejmowania działań politycznych względem Dalekiej Północy. Pomimo optymistycznych deklaracji Białego Domu, zmiana obecnego stanu rzeczy jest jednak trudna do wyobrażenia. Głównie ze względu na tradycyjną niechęć amerykańskiego Kongresu do czynienia USA stroną międzynarodowych porozumień prawnych.

Publikacja nowej strategii arktycznej USA względem Arktyki ma miejsce w kluczowym dla przyszłości regionu momencie. W czasie spotkania ministerialnego Rady Arktycznej z 15 maja, ciało to nadało status obserwatora 7 nowym podmiotom politycznym, w tym: Chinom, Indiom, Japonii, Korei Południowej, Singapurowi, Włochom oraz Unii Europejskiej. Ponadto, w dniu dzisiejszym rozpoczęła się 4-dniowa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która przynajmniej częściowo poświęcona będzie omówieniu opracowanego przez przewodniczącą polskiej delegacji, posłankę Jadwigę Zakrzewską, dokumentu mającego w założeniu jego autorów być pierwowzorem strategii zaangażowania operacyjnego Sojuszu Północnoatlantyckiego na Dalekiej Północy (Rasmussen o NATO w Arktyce, 2013-05-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.