Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Arktyczna strategia Waszyngtonu

Strategia i polityka, 17 maja 2013

Biały Dom opublikował długo wyczekiwaną nową strategię zaangażowania na obszarach arktycznych.

Jednym z podstawowych warunków realizacji amerykańskiej strategii względem Dalekiej Północy będzie wykorzystanie potencjału straży przybrzeżnej (USCG). Na zdjęciu (po prawej) przyjęty do służby w 1999 konwencjonalny lodołamacz USCGC Healy (WAGB 20) asystujący rosyjskiemu tankowcowi Renda / Zdjęcie: USCG

Dokument National Strategy for the Arctic Region został opublikowany przez Biały Dom przed kilkoma dniami. Zawiera w sobie standardowe określenie uwarunkowań zainteresowania politycznego USA względem Arktyki oraz główne wyznaczniki zaangażowania operacyjnego Waszyngtonu na Dalekiej Północy.

W generalnym ujęciu, założenia amerykańskiej strategii względem Arktyki nie zmieniły się w porównaniu do analogicznego dokumentu z 2009. Polityka arktyczna Waszyngtonu w dalszym ciągu ma na celu zwiększenie stopnia ochrony wojskowej interesów strategicznych USA w regionie (Operation Nanook 2012, 2012-08-06, Trwają Northern Eagle 2012, 2012-08-24), pogłębienie wiedzy na temat stopnia zmian klimatycznych oraz wynikających z tego zjawiska możliwości eksploatacji surowców naturalnych, a także stałe pogłębianie współpracy z pozostałymi państwami aktywnymi na Dalekiej Północy.

W kategoriach życzeniowych należy natomiast traktować stanowiącą swego rodzaju novum deklarację próby ratyfikowania Konwencji Narodów Zjednoczonych o Prawie Morza z 1982, zawartą w Montego Bay na Jamajce. Jest to najważniejszy akt prawa międzynarodowego warunkujący kwestie związane m.in. z rozwiązywaniem morskich sporów terytorialnych (w tym m.in. w kontekście Arktyki).

Dotychczasowy brak ratyfikacji Konwencji przez USA mocno wiązał Waszyngtonowi ręce, ograniczając zakres możliwych do podejmowania działań politycznych względem Dalekiej Północy. Pomimo optymistycznych deklaracji Białego Domu, zmiana obecnego stanu rzeczy jest jednak trudna do wyobrażenia. Głównie ze względu na tradycyjną niechęć amerykańskiego Kongresu do czynienia USA stroną międzynarodowych porozumień prawnych.

Publikacja nowej strategii arktycznej USA względem Arktyki ma miejsce w kluczowym dla przyszłości regionu momencie. W czasie spotkania ministerialnego Rady Arktycznej z 15 maja, ciało to nadało status obserwatora 7 nowym podmiotom politycznym, w tym: Chinom, Indiom, Japonii, Korei Południowej, Singapurowi, Włochom oraz Unii Europejskiej. Ponadto, w dniu dzisiejszym rozpoczęła się 4-dniowa sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, która przynajmniej częściowo poświęcona będzie omówieniu opracowanego przez przewodniczącą polskiej delegacji, posłankę Jadwigę Zakrzewską, dokumentu mającego w założeniu jego autorów być pierwowzorem strategii zaangażowania operacyjnego Sojuszu Północnoatlantyckiego na Dalekiej Północy (Rasmussen o NATO w Arktyce, 2013-05-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.