Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby marokańskiej FREMM

Marynarka wojenna, 11 lipca 2013

Francuskie przedsiębiorstwo stoczniowe DCNS poinformowało o zakończeniu kolejnego etapu prób morskich marokańskiej fregaty typu FREMM, przyszłej Mohammed VI.

Przekazanie Mohammed VI marokańskiej marynarce wojennej ma nastąpić pod koniec br. Okręt dołączy wówczas do 3 fregat typu Sigma, zbudowanych dla Maroka przez holenderską stocznię Damen Schelde Naval Shipbuilding (DSNS) / Zdjęcie: DCNS

Próby zostały przeprowadzone w czerwcu, ale producent poinformował o ich zakończeniu dopiero teraz. Podobnie jak wcześniejsze 2 serie (Testy morskie marokańskiej FREMM, 2013-04-19), także i te realizowane były u wybrzeży Bretanii. Ich założeniem była ocena funkcjonowania uzbrojenia pokładowego, m.in. pocisków przeciwlotniczych rodziny Aster, przeciwokrętowych Exocet MM40 i 76-mm armaty morskiej Otobreda 76, głównie procedur detekcji i namierzania celów.

Ocenie poddane zostały również zestawy radarowe oraz procedury związane m.in. z bazowaniem śmigłowca na pokładzie. W przeszłości sprawdzono już funkcjonowanie jednostek napędowych okrętu, zainstalowanego wyposażenia nawigacyjnego, a także urządzeń obserwacji i analizy pola walki.

Za realizację prób morskich odpowiedzialni byli przedstawiciele producenta okrętu, a także marynarek wojennych Francji i Maroka. Zadaniem tych ostatnich była obserwacja, szkolenie i przygotowywanie się do przejęcia obowiązków związanych z eksploatacja okrętu.

Marokańska fregata budowana jest w ramach francuskiego programu FREMM, zakładającego przekazanie marynarce wojennej Francji 11 okrętów tego typu. Pierwsza z nich, Aquitaine, została przekazana odbiorcy w listopadzie 2012 (Aquitaine odebrana, 2012-11-27, Aquitaine wystrzeliła Aster, 2013-02-06).

Pod koniec br. mają rozpocząć się próby 2. z francuskich fregat, Normandie. Okręt został zwodowany w październiku 2012 (Drugi francuski FREMM zwodowany, 2012-10-22). Przekazanie go Marine Nationale zaplanowane jest w 2014.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.