Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wojsko przejmuje kontrolę nad Lazaro Cardenas

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 listopada 2013

Siły zbrojne Meksyku przejęły kontrolę i zarządzanie nad Lázaro Cárdenas, jednym z największych krajowych portów morskich.

Przejęcie kontroli nad Puerto Lázaro Cárdenas ma zapewnić normalne funkcjonowanie portu w dobie rosnącej aktywności zbrojnej lokalnych grup przestępczych / Zdjęcie: MO Meksyku

Od poniedziałku przedstawiciele Armada de México (marynarki wojennej Meksyku) sprawują kontrolę i odpowiadają za zarządzanie portem morskim w Lázaro Cárdenas na terenie zachodniego stanu Michoacán. Decyzja w tej sprawie została podjęta przez najwyższe czynniki państwowe. Stanowi ona odpowiedź na wzrost aktywności grup przestępczych, zagrażający normalnemu funkcjonowaniu miasta.

Chodzi przede wszystkim o niedawny atak grup zbrojnych na kontrolowane przez władze państwowe elektrownie węglowe. Ich całkowite lub częściowe wyłączenie pozbawiło prądu większą część Lázaro Cárdenas, w tym kluczowe dla jego funkcjonowania budynki użyteczności publicznej.

Sytuacja w Lázaro Cárdenas jest na tyle niespokojna, że władze zdecydowały się na przekazanie miasta pod częściową kontrolę wojska oraz policji federalnej. Członkowie miejskich służb bezpieczeństwa mają z kolei zostać poddani szczegółowej weryfikacji, potwierdzającej ich przydatność do służby oraz wykluczającej ewentualne powiązania z grupami przestępczymi.

Przypomnijmy, że to właśnie na terenie Michoacán doszło latem do zamachu na wiceadmirała Armada de México, Carlosa Miguela Salazara (Zamach na wiceadmirała w Meksyku, 2013-07-30). W odpowiedzi na ten incydent, władze centralne zdecydowały się na rozmieszczenie w tej części kraju dodatkowych oddziałów wojska (Siły specjalne do walki z kartelami, 2012-09-12).

Co ciekawe, o zamach na wiceadmirała oskarża się kartel Caballeros Templarios (Templariusze). Ten sam, który miał stać za wspomnianym atakiem na elektrownie w Lázaro Cárdenas.

To właśnie postępująca destabilizacja wewnętrzna państwa zmusiła władze centralne do wyraźnego zwiększenia budżetu resortu spraw wewnętrznych (Meksyk potraja budżet MSW, 2013-10-17). W przyszłym roku budżetowym będzie on miał do dyspozycji 5,4 mld USD (16,9 mld zł) - obecnie to zaledwie 1,62 mld USD (5,07 mld zł), a więc więcej niż ministerstwo obrony, które dostaje 5 mld USD (15,67 mld zł).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.