Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RAN na czele CTF 150

Marynarka wojenna, 02 grudnia 2013

Okręty Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (RAN) stanęły na czele wielonarodowej grupy bojowej Combined Task Force 150 (CTF 150), której zadaniem jest zwalczanie zjawiska piractwa morskiego i terroryzmu m.in. na wodach Oceanu Indyjskiego.

CTF 150 stanowi jedną z podgrup wielonarodowej grupy bojowej Combined Task Force, tworzonej przez okręty wojenne 29 państw świata, z kwaterą główną w Bahrajnie. Jej głównym zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa na wodach wspomnianych akwenów, a także zwalczanie zagrożenia w postaci ataków terrorystycznych. Bezpośrednio za walkę z piractwem morskim odpowiadają okręty wchodzące w skład CTF 151. Z kolei CTF 152 odpowiada za patrolowanie wód Zatoki Perskiej / Zdjęcie: CTF

Po raz piąty w historii Royal Australian Navy staje na czele CTF 150. Nowa misja australijskich okrętów rozpoczęła się 1 grudnia i potrwa 5 miesięcy. W tym czasie Australijczycy będą dowodzić operacjami morskimi realizowanymi przez jednostki nawodne państw wchodzących w skład omawianej grupy bojowej.

Głównym zadaniem CTF 150 jest patrolowanie wód Oceanu Indyjskiego, Morza Arabskiego i Morza Czerwonego, a także Zatoki Adeńskiej i Omańskiej oraz ochrona idących nimi statków handlowych przed zagrożeniem w postaci piratów morskich lub terrorystów. Omawiana grupa bojowa stanowi uzupełnienie i wsparcie innych wielonarodowych antypirackich operacji morskich, zwłaszcza tych organizowanych przez Unię Europejską (Atalanta) i NATO (Ocean Shield) (Zmiana dowództwa operacji Atalanta, 2013-08-09, Gorsza kondycja piratów, 2013-07-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.