Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Terma zrywa kontrakt z MON

Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 17 lutego 2014

Duńskie przedsiębiorstwo Terma A/S zerwało umowę z Inspektoratem Uzbrojenia w sprawie systemów obrony i ochrony własnej MASE śmigłowców Mi-17-1W i Mi-24W.

MASE (Modular Survivability Equipment) zamocowany na pierwszym Mi-24W podczas pierwszego lotu 19 lipca 2011

14 lutego Terma A/S (Terma wyposaży Black Hawki?, 2012-08-14) poinformowała o zerwaniu kontraktu z Polską na dostawy systemów obrony i ochrony śmigłowców, będących wariantem MASE (Modular Aircraft Survivability Equipment). Jednocześnie duńskie przedsiębiorstwo zamierza rozpocząć kroki prawne przeciwko polskiemu Ministerstu Obrony Narodowej.

Umowa o wartości 99,8 mln zł została zawarta 28 czerwca 2010 w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Miała posłużyć doposażeniu śmigłowców wysyłanych na misję do Afganistanu (Kontrakt na systemy samoobrony, 2010-06-28). System miał być dostarczony do końca 2012.

Umowa obejmowała dostawę 12 kompletów zasobników MASE oraz 22 kompletów urządzeń i elementów instalacji systemu obrony i ochrony własnej montowanych na Mi-17-1W (7 kompletów) i Mi-24W (15 kompletów), jak też dostosowania tych śmigłowców do wersji umożliwiającej wykorzystanie systemu, badania, części zamienne, przeszkolenie personelu i przekazanie dokumentacji.

System samoobrony MASE testowany na Mi-17-1W. Planowano, że wysyłane do Afganistanu śmigłowce otrzymają dodatkowe kratownice dla podwieszenia systemu / Zdjęcia: Grzegorz Hołdanowicz

Terma A/S podaje, że powodem zerwania kontraktu jest kwestia występowania fałszywych alarmów w urządzeniach, których próby zaczęły się w Polsce w połowie lipca 2011 w ITWL (Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych). Zasobniki MASE opracowane dla polskich śmigłowców miały pięć czujników Cassidian AN/AAR-60 MILDS (Missile Launch Detection System), z czego trzy w zasobniku prawoburtowym (dwa horyzontalne i jeden skierowany w dół) i dwa w lewoburtowym (Testy MASE dla PKW-A (wreszcie) rozpoczęte, 2011-07-26).

Duńczycy twierdzą, że Inspektorat Uzbrojenia nie chciał zaakceptować ich procedur testowych, wynikających z doświadczeń producenta z badań podobnych urządzeń dostarczanych innym państwom. Obie strony nie doszły pod tym względem do kompromisu, co spowodowało zerwanie kontraktu. Według strony duńskiej kolejnym krokiem będzie rozpoczęcie odpowiedniej procedury sądowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.