Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze próby morskie Canberry

Marynarka wojenna, 04 marca 2014

Rozpoczęły się próby morskie pierwszego z przyszłych australijskich okrętów desantowych typu Canberra, HMAS Canberra (LHD 02).

Okręt desantowy typu Canberra, HMAS Canberra (LHD 02), opuszcza teren zakładów stoczniowych BAE Systems w Williamstown. Po lewej widoczny jest pozbawiony nadbudówki kadłub drugiego z desantowców tego typu, HMAS Adelaide (LHD 01) / Zdjęcie: BAE Systems

Próby Canberry rozpoczęły się wczoraj. Okręt opuścił zakłady stoczniowe BAE Systems w Williamstown i skierował się w stronę Sydney. Po 12 dniach podróży, desantowiec dotrze do bazy Royal Australian Navy (RAN, Królewskiej Marynarki Wojennej Australii), HMAS Kuttabul, na wyspie Garden Island w Sydney, gdzie w suchym doku zostanie poddany przeglądowi kadłuba, poprzedzającemu pokrycie go ostatnią warstwą farby.

Kompleksowe próby morskie HMAS Canberra potrwają 16 dni. W ich trakcie załoga okrętu podda ocenie funkcjonowanie okrętu, zwłaszcza urządzeń obserwacji i analizy pola walki oraz nawiązywania łączności z jednostkami sojuszniczymi, a także możliwości operowania przy różnych stanach morza i w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Producent zakłada, że pierwsze próby morskie zajmą 240 h. Następnie rozpocznie się ostatni etap oceny HMAS Canberra, realizowany już w Williamstown, który koncentrować będzie się na systemach kierowania ogniem oraz samoobrony.

Rozpoczęte wczoraj próby poprzedzają przyjęcie okrętu do służby, co nastąpić ma w dalszych miesiącach br. (Pierwsze próby Canberry, 2013-11-06). Dwa lata później dołączy do niego 2. z okrętów desantowych typu Canberra, HMAS Adelaide (LHD 01), którego kadłub został w ostatnich tygodniach dostarczony do Williamstown (Kadłub Adelaide dotarł do Australii, 2014-02-10). Obecnie na jego pokładzie prowadzone są prace związane z montażem poszczególnych elementów nadbudówki. Ich zakończenia można spodziewać się w najbliższych tygodniach.

Warto zaznaczyć, że skierowanie HMAS Canberra w stronę Garden Island nie jest przypadkowe. Od niemal roku na terenie bazy HMAS Kuttabul trwa intensywna rozbudowa infrastruktury portowej (Przygotowania pod australijskie okręty, 2013-07-19). W przyszłości na jej terenie stacjonować będą bowiem omawiane okręty desantowe typu Canberra, a także budowane przez konsorcjum Air Warfare Destroyer (AWD) Alliance niszczyciele przeciwlotnicze typu Hobart. Na początku lutego br. informowaliśmy o położeniu stępki pod drugi z 3 okrętów tego typu, przyszły HMAS Brisbane (DDGH 41) (Stępka pod kolejnego Hobarta, 2014-02-03).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.