Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

70 tys. uchodźców w jeden dzień

Strategia i polityka, 22 września 2014

W ciągu zaledwie jednego dnia turecką granicę państwową z Syrią przekroczyło około 70 tys. uchodźców, uciekających przed bojownikami Państwa Islamskiego.

Zdjęcie: UNHCR

Według informacji specjalnego urzędu ONZ do spraw uchodźców (UNHCR, United Nations High Commissioner for Refugees), liczba Syryjczyków, głównie mniejszości kurdyjskiej, którzy w ciągu ostatnich dni uciekli do Turcji przed bojownikami PI wynosi około 100 tys. Większość z nich przekroczyła turecką granicę w ciągu zaledwie jednego dnia.

Przedstawiciele UNHCR i władz w Ankarze spodziewają się kolejnych fal uchodźców, a ich ostateczna liczba jest trudna do oszacowania. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich 3,5 roku Turcja przyjęła na swym terytorium około 1,3 mln syryjskich obywateli, uciekających przed skutkami wojny domowej w tym państwie (Trzy miliony Syryjczyków uciekło z kraju, 2014-09-01). Według miejscowej prasy, zapewnienie im podstawowych warunków do życia kosztowało dotąd Turków nawet 3 mld USD (10 mld zł). Niewielką pomocą wykazuje się póki co społeczność międzynarodowa. Dotąd ONZ udało się zebrać mniej niż 1/4 z 497 mln USD (2 mld zł), które na pomoc Syryjczykom miały przeznaczyć inne państwa.

Syria to obok Iraku drugi kraj Bliskiego Wschodu, bezpośrednio dotknięty ofensywą bojowników Państwa Islamskiego. W ciągu ostatnich miesięcy islamiści przejęli de facto kontrolę nad dużymi częściami terytoriów obu państw, wypierając nie tylko wojska rządowe, ale też niszcząc wszelkie przejawy sprzeciwu ze strony bardziej umiarkowanej syryjskiej opozycji antyrządowej.

W powszechnej ocenie szansę na powstrzymanie ofensywy islamistów w Syrii mogą dać bombardowania ich pozycji przez USA oraz państwa tworzonej przez niej wielonarodowej koalicji wojskowej. Po przeprowadzeniu blisko 200 nalotów na cele w Iraku, koalicjantom udało się częściowo powstrzymać bojowników PI przed zagarnięciem kolejnych terenów, co pozwoliło wojskom rządowym oraz współpracującym z nimi oddziałom Autonomii Kurdyjskiej przejść do umiarkowanej kontrofensywy (Rafale przeciw islamistom, 2014-09-21, Australia dołącza do bombardowań PI, 2014-09-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.