Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ponad milion Irakijczyków uciekło przed PI

Strategia i polityka, 20 sierpnia 2014

Liczba cywilów uciekających przed ofensywą Państwa Islamskiego w Iraku przekroczyła już milion. Specjalny urząd ONZ do spraw uchodźców (UNHCR) rozpocznie niebawem dostawy zaopatrzenia i żywności dla części z nich.

Pomoc humanitarna dla Iraku przekazywana jest przez UNHCR oraz współpracującą z nią misję ONZ w Iraku, United Nations Assistance Mission for Iraq (UNAMI), a także państwa ościenne, udostępniające lotniska oraz drogi i oferujące umiarkowaną ochronę wojskową / Zdjęcie: ONZ

Według danych UNHCR, od stycznia br., a więc pierwszej z dużych ofensyw PI (ówcześnie Islamskiego Państwa w Iraku i Lewancie) w Iraku (al-Kaida zajmuje irackie miasta, 2014-01-03), blisko 1,2 mln Irakijczyków musiało opuścić swe domostwa i ratować się ucieczką (Blisko milion uchodźców w Iraku, 2014-06-13). Największą falę uchodźców spowodowały czerwcowe walki PI z wojskami rządowymi na północy kraju (Mosul w rękach ISIL, 2014-06-11). W ciągu ostatnich 3 miesięcy, islamiści zmusili do przemieszczenia się około 600 tys. osób.

Głównymi kierunkami ucieczki Irakijczyków są rejony w pobliżu Bagdadu oraz na północ, w stronę Autonomii Kurdyjskiej. Według UNHCR, w samym tylko sierpniu, Kurdystan przyjął około 200 tys. uchodźców. Obecna sytuacja w Iraku porównywalna jest do Syrii, Mali czy Sudanu Południowego, gdzie konflikty wewnętrzne równie mocno odbiły się na losie zwykłych obywateli (Milion syryjskich uchodźców , 2013-03-06, Most powietrzny dla Syrii, 2013-12-17).

W odpowiedzi na rosnący kryzys humanitarny w Iraku, UNHCR przygotowuje się do uruchomienia dostaw zaopatrzenia i żywności dla uchodźców na północy. Organizując korytarze transportowe m.in. przez Turcję, Iran i Jordanię, społeczność międzynarodowa chce przekazać potrzebującym m.in. 3,3 tys. namiotów, 18,5 tys. krzeseł oraz 16,5 tys. kanistrów z benzyną, nie licząc pożywienia i wody pitnej, dostarczanych też m.in. za pośrednictwem samolotów transportowych USA i Wielkiej Brytanii (Brytyjskie Chinooki w Iraku, 2014-08-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.